Προμηθέας: ΘΡΙΑΜΒΟΣ κόντρα στη Βίρτους, με ρεσιτάλ Χολ! (vids)

2019-10-22T20:19:54+00:00 2019-10-22T20:59:49+00:00.

22/Oct/19 20:19

promitheas_hall

Μετά από ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια, με τον Λάνγκστον Χολ να είναι ασταμάτητος στο τέλος!

Μετά από τις δύο ήττες στη φάση των ομίλων του περσινού BCL, ο Προμηθέας πήρε την ”εκδίκησή” του με σκορ 78-69, πραγματοποιώντας μία ΦΟΒΕΡΗ εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, απέναντι σε μία ομάδα με τεράστιο μπάτζετ για τα δεδομένα του EuroCup και μεγάλους αστέρες! Οι Πατρινοί δεν ”πόνεσαν” με την απουσία του Οκτάβιους Έλις και κατάφεραν να φτάσουν σε μία θριαμβευτική νίκη, κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης!

Απίστευτο ρεσιτάλ στη τέταρτη περίοδο από τον Λάνγκστον Χολ (12 από τους 16), πολλές βοήθειες από τον Λεωνίδα Κασελάκη. Προσπάθησε, αλλά δεν πανηγύρισε ο Μίλος Τεόντοσιτς. Πλέον, η ελληνική ομάδα μετράει 3-1, όπως και οι Ιταλοί. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Μάκης Γιατράς είχε στην 12άδα τους νεαρούς Χρήστο Καφέζα, Λευτέρη Μαντζούκα και Περικλή Κουρουπάκη!

Για τη πέμπτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου, ο Προμηθέας φιλοξενείται από την Ανδόρα (30/10, 22:00), ενώ η Βίρτους φιλοξενεί τη Μονακό (29/10, 22:30).

Η εξέλιξη: Το πρώτο 3λεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον Προμηθέα, ο οποίος και προηγήθηκε με 10-0. Η Βίρτους χρειάστηκε 3:22′ για να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, μειώνοντας σε 10-6, πριν αναλάβει και πάλι ο ”’καυτός” Ολεξάντρ Λίποβιι (11 πόντοι), με τον Γιώργο Μπόγρη (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκς) να δίνει ρυθμό μέσα από την άμυνά του, για το 24-14 της πρώτης περιόδου.

Η ονειρική εκκίνηση των Πατρινών δεν είχε και συνέχεια, με τον Μίλος Τεόντοσιτς και τον Στέφαν Μάρκοβιτς να δείχνουν τη κλάση τους και να μειώνουν αρχικά σε 24-19, ενώ αμέσως μετά σε 29-28 στο 15′. Οι δύο ομάδες βρήκαν περισσότερους επιθετικούς πόλους (Δημήτρης Κατσίβελης-Βινς Χάντερ), με τους Ιταλούς να έχουν καλύψει το -12 που βρέθηκαν στις αρχές του αγώνα, με το ημίχρονο μάλιστα να ”κλείνει” υπέρ τους (36-38).

”Καθάρισε” στο φινάλε!

Τα πολλά λάθη και η αστοχία χαρακτήρισαν τη τρίτη περίοδο, ρίχνοντας κατά πολύ τον ρυθμό των δύο ομάδων, οι οποίες σκόραραν κυρίως από τη γραμμή των βολών. Δημήτρης Αγραβάνης-Κρις Μπαμπ και Βινς Χάντερ ξεχώρισαν, στη λιγότερο ποιοτική περίοδο του ματς, με τη Βίρτους παρόλα αυτά να έχει το μικρότερο δυνατό προβάδισμα, ενόψει και του 4ου δεκαλέπτου (53-54).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε να είναι οριακό, με τον Λάνγκστον Χολ να σκοράρει 5 σερί πόντους για το 62-58 στο 34′. Το σκορ πήγε στο 65-60 στο 35′ και στο 68-62, μετά από τρίποντο (37′) του MVP Χολ. Η διαφορά πήγε στο +6 (70-64), με τον Αμερικανό να σκοράρει 12 πόντους στη περίοδο, έχοντας μόλις 3 μέχρι εκείνο το σημείο! Το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη για το 73-64 ήταν το σουτ που έδωσε τέλος στην αναμέτρηση, με τη Μπολόνια να έχει μόλις 1:30′ για να κάνει την ανατροπή. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο Προμηθέας πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με σκορ

Πού κρίθηκε: Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν ο Προμηθέας έκανε το 63-60, 73-64, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο σε άμυνα και επίθεση!

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος ο Λάνγκστον Χολ με 16 πόντους και 6 ασίστ. Πολλές λύσεις, ειδικά στο δεύτερο μέρος από τον Κρις Μπαμπ με 11 πόντους, με τον Ολεξάντρ Λίποβιι να σταματάει στους 11, όλοι στη πρώτη περίοδο! Εκπληκτικός στο φινάλε και ο Λεωνίδας Κασελάκης με 11 πόντους και 4 ασίστ, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να φτάνει τους 12.

Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Μίλος Τεόντοσιτς με 17 πόντους και 4 ασίστ, εξαιρετικός με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 μπλοκς ο Βινς Χάντερ, με τον Κάιλ Ουίμς να προσθέτει 11.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69