Προμηθέας: Πρώτος και καλύτερος, συνεχίζει ακάθεκτος στο EuroCup (video)

2019-11-06T20:22:12+00:00 2019-11-06T22:25:12+00:00.

06/Nov/19 20:22

Ο Προμηθέας επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν με 88-77 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου του EuroCup.

Από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο και παρά την προσπάθεια της Μακάμπι στο τέλος, οι Πατρινοί ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και έφτασαν στην 5η τους νίκη, ανεβαίνοντας στο 5-1.

Πλέον ο Μάκης Γιατράς και οι παίκτες του στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι του Κυπέλλου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, ενώ στη συνέχεια θα ταξιδέψουν στο Μονακό, όπου και θα αντιμετωπίσουν την ομώνυμη ομάδα.

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να πάρει τα ηνία (8-8, 5’). Ένα σερί 7-0 έδωσε τα ηνία στον Προμηθέα (15-8, 7’), η Μακάμπι επέστρεψε, αλλά οι Πατρινοί βρήκαν και πάλι λύσεις, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 20-17.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε την διαφορά στους 10 με τρίποντο του Λίποβι (34-24, 15’). Με καλάθι του Μπόγρη η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 15 (43-28, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 43-30.

Η διαφορά παρέμεινα σε διψήφια τιμή, με τον Προμηθέα να είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και μείωσαν στους 9 (60-51, 28’), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις που χρειάζονταν και έφτασαν στο +12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-54, χάρη σε τρίποοντο του Ντοβράτ.

Η Μακάμπι έκανε την ύστατη προσπάθεια και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Πατρινών, μειώνοντας όλο και περισσότερο. Το σκορ έφτασε στο 75-72 στο 63’, όμως σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιατρά… ξύπνησαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασανν την πίεσή τους, βρήκαν λύσεις επιθετικά και είχαν ψυχραιμία από την γραμμή των βολών, ανεβάζοντας και πάλι το προβάδισμά τους. Έτσι το στο τέλος έφτασαν στη νίκη με 88-77.

Που κρίθηκε: Ο Προμηθέας στο τέλος πάτησε γκάζι και μετά το 75-72 βρήκε σκορ και με επιμέρους 13-5 “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης κλειδί: Ο Μπαμπ σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ ο Προμηθέας συνολικά είχε διψήφιους τους Λίποβι (14), Φίλερ (13), Μπόγρη (10) και Χολ (10).

Διαιτητές: Λάτισεβς, Κολιενσιτς, Ρόσι.

Δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77.