Χίμκι – Ζενίτ 81-83: Πέρασε από την Μόσχα και πήρε τον ρωσικό “εμφύλιο” (videos)

2020-01-10T19:51:51+00:00 2020-01-10T20:54:01+00:00.

10/Jan/20 19:51

Η Ζενίτ άντεξε στη Μόσχα και πήρε τη νίκη απέναντι στη Χίμκι, επικρατώντας με 83-81 στον ρωσικό “εμφύλιο”.

Με νίκη ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο η Ζενίτ, με την ομάδα του Χουάν Πλάθα να παίρνει το διπλό στη Μόσχα επί της Χίμκι με 83-81.

Η Ζενίτ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και άντεξε στην πίεση που της άσκησε η Χίμκι με τον Σβεντ στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 5-13. Από την άλλη η Χίμκι υποχώρησε το 8-10.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η εικόνα του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένη σε όλη την πρώτη περίοδο, η οποία τελικά ολοκληρώθηκε στο 15-16.

Ο Τόμας πήρε μπρος και η Ζενιτ πήρε ένα μικρό προβάδισμα (20-26, 13’), με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν βελτιωμένο πρόσωπο. Η Χίμκι σταδιακά μείωσε και τελικά έκανε το 32-32 (18’), με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια στη συνέχεια (37-36 ημίχρονο).

Ο Άιβερσον βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι για την Ζενίτ, την ώρα που η Χίμκι ήταν εξαιρετικά άστοχη. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ, φτάνοντας στο +10, ενώ δεν σταμάτησε εκεί, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 48-61.

Ο Σβεντ ξύπνησε και σκόραρε ακατάπαυστα, με την Χίμκι να μπαίνει και πάλι στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο (68-71, 35’). Παρόλα αυτά η απάντηση για την Ζενίτ ήρθε δια χειρός Χόλινς, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να ξεφύγει (74-80, 39’). Η Χιμκι δεν μπόρεσε να ειστρέψει ξανά, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τη Ζενίτ νικήτρια με 81-83.

Παίκτης κλειδί: Ο Ουίλ Τόμας έκανε σπουδαία δουλειά, έχοντας 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 30 βαθμούς στο PIR.

Πού κρίθηκε: Ο Χόλινς έκανε την διαφορά στο τέλος, καθώς με δικές του ενέργειες κράτησε μπροστά τη Ζενίτ στο τέλος, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Σβεντ (28 π., 12π στην τέταρτη περίοδο).

Διαιτητές: Πουλκ, Γιόβτσιτς, Περάντι.

Δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83.