ΤΣΣΚΑ: Πέρασε από το Μόναχο με τρομερούς Τζέιμς – Χίλιαρντ! (videos)

2020-01-10T22:31:03+00:00 2020-01-10T23:44:28+00:00.

10/Jan/20 22:31

Αν και έχασε μία διαφορά 20 πόντων. η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας τη Μπάγερν μέσα στο Μόναχο, με το δίδυμο Τζέιμς-Χίλιαρντ να κάνει τη διαφορά.

Μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό, η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στις νίκες, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να φεύγει νικήτρια από το Μόναχο με σκορ 77-84 κόντρα στη Μπάγερν.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είδε τους Μάικ Τζέιμς και Νταρούν Χίλιαρντ να ηγούνται της προσπάθειας και να σκοράρουν πάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους, με τους φιλοξενούμενος να προηγούνται ακόμα και με 20 (25-45), με τους Γερμανούς να μειώνουν μέχρι το -1, όμως η εκκωφαντική εμφάνιση του Μονρό δεν είχε αντίκρισμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 12-6, ενώ η Μπάγερν έμεινε στο 6-12, για την τέταρτη σερί ήττα της. Για την 19η αγωνιστική, η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται τη Ρεάλ (14/1, 19:00), ενώ η Μπάγερν ταξιδεύει στην Ελλάδα για το ματς με τον Παναθηναικό (15/1, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Με τη ΤΣΣΚΑ να αγωνίζεται χωρίς τους Στρέλνιεκς-Χάκετ, η εκκίνηση της αναμέτρησης είχε την υπογραφή της, με τον Μάικ Τζέιμς να δείχνει τον δρόμο. Το αποτέλεσμα ήταν να τελειώσει η πρώτη περίοδος στο 10-18, με τη Μπάγερν να μετράει 5/16 σουτ (0/4 τρίποντα).

Ο Νταρούν Χίλιαρντ μπήκε ”καυτός” στη δεύτερη περίοδο και με σερί 8-0, η φιλοξενούμενη ομάδα ξέφυγε με 16 (10-26), με τον Γκρεγκ Μονρό να κάνει τη ”ζημιά” στη ρακέτα των Ρώσων, δίνοντας ανάσες στην ομάδα του. Η άμυνα των Βαυαρών δεν τα πήγαινε καθόλου καλά απέναντι στους δύο παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, με τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου να φτάνει στο +16 (25-41), ενώ και στην επίθεση δεν ήταν επίσης αποτελεσματικοί με 9/28 σουτ (2/11 τρίποντα).

Ντέρμπι, αλλά ”καθάρισε”

Ο Κάιλ Χάινς έδωσε επιπλέον λύσεις και η διαφορά ”άγγιξε” τους 20 (25-45 στο 22′), με τη Μπάγερν να αντιδρά και με σερί 8-0 έκανε το 33-45 στο 24′, πριν έρθει το 33-50 για χειρός Τζέιμς! Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτι και με τους Μονρό-Λούτσιτς και ”αποκάλυψη” τον Τζόσουα Χέστις, μείωσαν από το 33-50 στο 45-53 και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 52-59.

To ματς έγινε ντέρμπι και… επίσημα στη τέταρτη περίοδο, με τους Μονρό-Κόπονεν να σκοράρουν κατά ριπάς για το 64-65 στο 34′! Η Μπάγερν έβρισκε τον τρόπο και έμεινε ακριβώς πίσω τη ΤΣΣΚΑ, όμως το 69-70 έγινε 71-80, μετά από ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μονρό, με το παιχνίδι να φτάνει στο ουσιαστικό του τέλος στο -1′ και στο +9 για τους Ρώσους. Το 77-84 έδωσε τη νίκη στη ΤΣΣΚΑ.

Πού κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν έφτασε στο -1 (69-70), με τους Ρώσους να φτάνουν στο 71-80 μέσα σε 2′.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους (5/12 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 8/9 βολές), 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, με τον Νταρούν Χίλιαρντ να είναι εξίσου ”καυτός” με 20 (2/3 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 4/4 βολές)  και 7 ριμπάουντ. Στους 12 με 8 ριμπάουντ ο Κάιλ Χάινς.

Ο Γκρεγκ Μονρό ήταν ασταμάτητος με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 17 μέτρησε ο Τζόσουα Χέστις, όσους και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 25-41, 52-59, 77-84