Βαλένθια – Ολυμπιακός 91-93: Με διπλό που το ήθελε πολύ, αρχίζει του Μπαρτζώκα η… εποχή!

2020-01-10T23:02:35+00:00 2020-01-10T23:57:29+00:00.

10/Jan/20 23:02

Ο Ολυμπιακός, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, πήρε τη νίκη μέσα στη Βαλένθια με 93-91 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι του… θαύματος στην Ευρωλίγκα, λίγο πριν την αρχή της νέας… εποχής Μπαρτζώκα.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Με τους καλύτερους οιωνούς ετοιμάζεται ο Ολυμπιακός για την εποχή του Γιώργου Μπαρτζώκα, στην οποία μπαίνει με… φόρα από το πολύ σημαντικό “διπλό” στην έδρα της Βαλένθια με 93-91. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Πειραιά ανεβαίνει στο 7-11, ενώ έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τις “νυχτερίδες”.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Πρίντεζης, Βεζένκοφ και Παπανικολάου, ενώ από την άλλη ο Σαν Εμετέριο δεν ήταν αρκετός.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Καλό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός, αλλά…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρομερή δουλειά πάνω στον Ντούμπλιεβιτς και με τον Παπανικολάου να δίνει λύσεις επιθετικά, οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα με 2-8 (4’). Η Βαλένθα απάντησε με ένα σερί 6-0, εξαιτίας της κακής επιθετικής λειτουργίας του Ολυμπιακού (8-8, 6’), ενώ 2 βολές του Εντούρ της έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα (10-9, 7’). Στο υπόλοιπο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πορευόντουσαν χέρι-χέρι, κλείνοντας την περίοδο στο 16-16.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός, έμεινε κοντά η Βαλένθια

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να κάνει καλή δουλειά στην επίθεση, μοιράζοντας τη μπάλα, όμως στην άμυνα δεν είχε ίδια απόδοση, με το σκορ να μένει στο 23-23 (13’). Μέχρι το 5΄η Βαλένθια κρατήθηκε κοντά (29-27), όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, κυκλοφόρισε τη μπάλα και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Έτσι οι Πειραιώτες βρέθηκα στο +8 για πρώτη φορά στον αγώνα (31-39, 18’), όμως ένα μικρό ξέσπασμα της Βαλένθια ήταν αρκετό για να μειώσει στο 36-39 του ημιχρόνου.

Ξέφυγε ο Ολυμπιακός

Δύο γρήγορα τρίποντα της Βαλένθια έφεραν μπροστά της Βαλένθια (42-41, 21’), όμως Παπανικολάου και Κόνιαρης απάντησαν άμεσα με τον ίδιο τρόπο (42-47, 23’). Ο Κόνιαρης ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και η Βαλένθια έμεινε στον 1 πόντο, με την διαφορά να πηγαίνει στους 10 (43-53, 25’). Ο Σαν Εμετέριο με ατομικές ενέργειες έβαλε και πάλι την Βαλένθια στο ματς, όμως από την άλλη ο Πρίντεζης κρατούσε σχεδόν μόνος του επιθετικά τους Πειραιώτες (57-63, 28’). Ο Λαμεϊρί μείωσε στο καλάθι (61-63), όμως ο Ολυμπιακός ξέσπασε και με ένα επιμέρους 2-7 έκλεισε το δεκάλεπτο στο 63-70.

Χαρακτήρας, ψυχραιμία και… διπλό!

Η Βαλένθια πίεσε, ο Ολυμπιακός ήταν απρόσεκτος και το σκορ πήγε άμεσα στο 70-70 (31’),  όμως αυτό ήταν αρκετό για να… ξυπνήσει τους Πειραιώτες, Πολ, Ρότσεστι και Βεζένκοφ βρήκαν σκορ και η ελληνική ομάδα έφτασε στο 70-78 (33’). Η Βαλένθια απάντησε με σερί 9-0 και πήρε το προβάδισμα (79-78), όμως ο Παπανικολάου πήρε το… όπλο του και έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού και ο Πρίντεζης με τον Βεζένκοφ του έδωσαν μαξιλαράκι ασφαλείας (82-87, 38’). Οι παίκτες του Ολυμπιακού στη συνέχεια ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή και έφτασαν στη νίκη με 91-93

Παίκτες κλειδιά:

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εκείνος που ειδικά στο τέλος, έδωσε τα πάντα στον Ολυμπιακό, τελειώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους, ενώ νωρίτερα ο Βεζένκοφ έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, έχοντας 17.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός έκανε τρομερή δουλειά πάνω στον Ντούμπλιεβιτς, κρατώντας τον μόλις στους 2 πόντους, ενώ στο τέλος έδειξε ψυχραιμία στις βολές και καθάρισε το ματς.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Σεμές, Τεπενιέρ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93.