Χίμκι – Βαλένθια 75-84: Κάζο από τις Νυχτερίδες μέσα στη Μόσχα! (videos)

2020-01-14T19:39:52+00:00 2020-01-14T23:25:21+00:00.

14/Jan/20 19:39

Η Βαλένθια έκανε την έκπληξη μέσα στη Μόσχα και πήρε τη νίκη απέναντι στην Χίμκι με 84-79 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Όλο και πιο μακριά από την οκτάδα βρίσκεται η Χίμκι, με τους Μοσχοβίτες να γνωρίζουν την ήττα από την Βαλένθια (75-84) μέσα στη Μόσχα και έφτασε τα 4 συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Το παιχνίδι με την Βαλένθια ήταν ένα ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια, με την Βαλένθια να πατάει γκάζι στο τέλος, να τρέχει ένα σερί 0-9 και να κάνει φτάνει έτσι στην τελική επικράτηση.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξέλιξη:

Ντέρμπι από την αρχή

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αιφνιδιάζοντας την Χίμκι. Οι Ισπανού, παρότι κατέβηκαν χωρίς τον Ντούμπλιεβιτς, έφτασε στο +9 (12-21, 6’), με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 23-29.

Ο Σβεντ πήρε το… όπλο του και η Χίμκι επέστρεψε (30-31, 12’), με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ και τις δύο ομάδες να πορεύονται χέρι-χέρι.. Τελικά η Χίμκι βρήκε λύσεις και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 47-44.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην Τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 62-63, με τα πάντα να κρίνονται στο τέλος.

Το σερί στο τέλος έκρινε τα πάντα

Η τέταρτη περίοδος ήταν το ίδιο με την Τρίτη. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν μαζί, όμως από το 36’ και μετά όλα άλλαξαν. Η Βαλένθια βρήκε λύσεις, η Χίμκι τα έσπασε και οι Ισπανοί με ένα σερί 0-9, έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη με 75-84.

Παίκτης Κλειδί: Ο Σαν Εμετέριο ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 18 πόντους με 2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ και 25 στο PIR.

Πού κρίθηκε: Μετά το 75-75 στο 36’, η Βαλένθια έτρεξε ένα σερί 0-9, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-29, 47-44, 62-63, 75-84