Χίμκι – Ρεάλ 102-94: Με τέτοιο Σβεντ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ! (videos)

2020-01-16T19:50:51+00:00 2020-01-16T21:30:43+00:00.

16/Jan/20 19:50

shved-khimki-euroleague

Η Χίμκι είχε σε τρομερή κατάσταση τον Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος έκανε… πάρτι απέναντι στην Ρεάλ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 102-94 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με τον Σβεντ να κάνει… σμπαράλια την άμυνα της Ρεάλ, η Χίμκι πήρε τη νίκη με απέναντι στην “Βασίλισσα” και ανέβηκε στο 9-11, με την ισπανική ομάδα να υποχωρεί στο 15-5.

Από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά η Χίμκι πήρε τα ηνία και ξέφυγε στο σκορ, με τους Μοσχοβίτες να μην κοιτούν ποτέ πίσω. Μάλιστα, εάν δεν είχαν κατεβάσει ταχύτητα στα τελευταία λεπτά, η διαφορά θα ήταν σε δυσθεώρητα επίπεδα, με το +8 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν φυσικά ο Αλεξέι Σβεντ, ενώ από πλευράς Ρεάλ η μεγάλη εμφάνιση του Τζόρνταν Μίκι δεν ήταν αρκετή.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξέλιξη:

Ο Σβεντ έθεσε τις… βάσεις

Ο Σβεντ ξεκίνησε την αναμέτρηση… φουριόζος, κάνοντας κυριολεκτικά ό,τι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ. Οι Μοσχοβίτες, με τον ηγέτη τους να μοιράζει την μια ασίστ μετά την άλλη πήραν τον έλεγχο (19-14, 7΄) και παρά την προσπάθεια της Ρεάλ (22-21, 9’), ένα τρίποντο του Τίμα στην εκπνοή έγραψε το 25-21 της πρώτης περιόδου.

Πάτησε γκάζι και ανέβασε την διαφορά

Η Ρεάλ πάλευε να επιστρέψει, όμως η Χίμκι είχε τον τρόπο να απαντήσει, κρατώντας το προβάδισμα (40-35, 15’). Οι Ρώσοι έμοιαζαν ασταμάτητοι και πήραν προβάδισμα 10 πόντων (52-42, 18’), ενώ το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με 55-44.

Κράτησε το προβάδισμα σε διψήφια τιμή η Χϊμκι

Ο Σβεντ έβαλε και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του στον… χορό, με την Χίμκι να κρατάει με άνεση το προβάδισμα, παρότι η Ρεάλ, κυρίως με τον Κοζέρ, βρήκε λύσεις. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 80-69.

13-0 και… τέλος

Η Χίμκι μπήκε φόρα στην τέταρτη περίοδο και με ένα σερί 13-0 στα πρώτα λεπτά εκτόξευσε την διαφορά στους 24, τελειώνοντας οριστικά την υπόθεση νίκη. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, καθώς όλα είχαν κριθεί, με την Ρεάλ να βρίσκει την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 102-94.

Παίκτης – κλειδί:

Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε τα… πάντα, με τον ηγέτη της Χίμκι να σταματάει στους 21 πόντους, κάνοντας παράλλα ρεκόρ καριέρας με τις 13 ασίστ που είχε, ενώ η συνολική του αξιολόγηση έφτασε στο 31.

Πού κρίθηκε:

Η Χίμκι μπήκε με ένα σερί 13-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, τελειώνοντας κάθε ελπίδα της Ρεάλ για ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 25-21, 55-44, 80-69, 102-94.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Χόρντοφ, Πετέκ.