Ολυμπιακός – Μπάγερν 89-72: Το καθάρισε με μέγα ξέσπασμα η δεύτερη πεντάδα! (videos)

2020-01-17T21:10:35+00:00 2020-01-17T22:23:53+00:00.

17/Jan/20 21:10

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο του κερδίζοντας στο ΣΕΦ την Μπάγερν Μονάχου με 89-72 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους παίκτες που αποτελούν την second unit και σκόραραν 56 πόντους!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα από το πρώτο ημίχρονο είχε το προβάδισμα χάρη στην άμυνα και παρότι πραγματοποίησε ένα κακό -στο μεγαλύτερο του μέρος- τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε τελικά να πάρει μία σχετικά εύκολη πρωτίστως λόγω του περιφερειακού της σουτ (12/30, 40%) αλλά και φυσικά της αμυντικής της λειτουργίας που ήταν εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με την Άλμπα.

Επίσης καθοριστικό ρόλο στην νίκη έπαιξαν οι παίκτες που προέρχονται από τον πάγκο οι οποίοι σημείωσαν 56 από τους 89 πόντους και είχαν 15 από τις συνολικά 21 ασίστ!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον ο Ολυμπιακός ανεβάζει το ρεκόρ του στο 8-12 και παραμένει σε απόσταση δύο νικών από την οκτάδα που οδηγεί στα playoffs, ενώ η Μπάγερν με 6 νίκες και 13 ήττες βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Η εξέλιξη

Καλά “ερυθρόλευκα” διαστήματα και… προβάδισμα μέσω της άμυνας!

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και έχοντας σκοράρει μόνο με βολές (3/4) και όντας πολύ άστοχος (0/5 σουτ) και χωρίς καθαρό μυαλό (2 λάθη) βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-3 (στο 5′).

Οι  γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 9-5 και βρίσκοντας πόντους είτε από το transition είτε στα πρώτα δευτερόλεπτα της επίθεσης ισοφάρισαν σε 12-12 (στο 8’) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 17-14 και τον Μπάλντουϊν να έχει 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Μπάλνουϊν να παραμένει… δραστήριος (8π με 2/2 τριπ) και τον Πρίντεζη να φτάνει τους 5 πόντους οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν νέο επιμέρους σκορ 10-5 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (27-20′ στο 14′).

Το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα έφτασε και τους 11 πόντους (37-26 στο 18′) αφού με τον Ρούμπιτ να βοηθάει στην άμυνα (3 ριμπ, 1 μπλοκ) και τον Πολ να φτάνει τους 10 πόντους (3/3 διπ, 1/4 τριπ) ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό αν και είχε 3/12 τρίποντα (25%) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να κάνει σερί 6-0 και να μειώνει σε 37-32 με τον Μπρέι να κάνει “ζημιά” έχοντας 8 πόντους.

“Εφιαλτική” τρίτη περίοδος αλλά… ξέσπασα και νίκη στο φινάλε!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνει 3 λάθη στην επίθεση και να μην μπορεί να βρει λύσεις και αμυντικά να έχει πρόβλημα απέναντι στους αντίπαλους γκαρντ μα αποτέλεσμα να δεχθεί 13-3 επιμέρους σκορ σε 5 λεπτά και να βρεθεί πίσω στο σκορ μετά από πολλή ώρα με 45-40.

Οι Βαυαροί διατηρούσαν το προβάδισμα με 53-47 (στο 28′) έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση με τον Λούτσιτς να φτάνει τους 15 πόντους με 5 ασίστ και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό να κάνει σερί 7-0 παίζοντας σαφώς καλύτερη άμυνα με πρωταγωνιστή τον Κόνιαρη (10π με 2/3 τριπ) και να προηγείται με 54-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά και με επιμέρους σκορ 12-3 ανέβασε το προβάδισμα του για πρώτη φορά στο +12 (68-56 στο 34′) με τον Ρότσεστι να φτάνει τις 6 ασίστ (8 συνολικά) και το δίδυμο Ρούμπιτ – Βεζένκοφ (9π) να κάνει πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ.

Περίπου 3′ λεπτά πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός είχε πάρει “φωτιά” στην επίθεση κυρίως μέσω του περιφερειακού σουτ και με πρωτεργάτες τους Μπόλντουϊν (10π) και Βεζένκοφ (14π) προηγήθηκε με 80-66 και ουσιαστικά είχε “αγκαλιάσει” την νίκη.

Τελικά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με τον Έλληνα προπονητή στον πάγκο με 89-72 και έδειξαν κατά διαστήματα ένα πολύ καλό πρόσωπο, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος!

Που κρίθηκε: Στην αντίδραση του Ολυμπιακού όταν η Μπάγερν προηγήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με 53-47, όπου αντέδρασε με επιμέρους σκορ 21-3 παίρνοντας το προβάδισμα με 68-56 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός και έκανε ρεκόρ καριέρας στην  Ευρωλίγκα με 20 πόντους (5/6 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν ο Ρούμπιτ με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μπάλντουϊν με 10 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ρότσεστι μοιράζοντας 12 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72