Άλμπα – Φενερμπαχτσέ 70-74: Με “killer” Βέστερμαν και σούπερ Σλούκα άλωσε το Βερολίνο! (videos)

2020-01-30T21:24:39+00:00 2020-01-30T23:14:56+00:00.

30/Jan/20 21:24

Ένα πολύ μεγάλο διπλό πανηγύρισε στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα με 74-70 η Φενερμπαχτσέ των Ομπράντοβιτς και Σλούκα και συνεχίζει την “μάχη” για την πρόκριση στα playoffs.

Η Φενερμπαχτσέ για 35′ λεπτά ζορίστηκε πολύ από την Άλμπα Βερολίνου, αλλά στο φινάλε κατάφερε χάρη στην άμυνα της και τον σπουδαίο Βέστερμαν “άλωσε” την γερμανική πόλη.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον η Άλμπα έχει ρεκόρ 7-15 και διατηρεί μονάχα μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης, ενώ η Φενέρ με 10-12 παραμένει στην μάχη για την είσοδο στα playoffs.

Η εξέλιξη

Κακή η Φενέρ στο +8 η Άλμπα!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι και η Άλμπα διέθετε το ελάχιστο προβάδισμα με 11-10 (στο 5′). Η Φενέρ απάντησε με δικό της σερί 7-0 και προηγήθηκε με 17-11 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 11-0 σερί απάντηση των γηπεδούχων και προβάδισμα με 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-3 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (30-20 στο 14′). Η διαφορά έφτασε και στους 11 πόντους (37-26 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-33 χάρη σε επιμέρους σκορ 7-4 της Φενέρ.

Ντέρμπι και στο τέλος… Φενέρ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να μειώνει με επιμέρους σκορ 10-6 σε 47-43 (στο 25′) και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι Γερμανοί όμως συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (54-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 56-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν 60-60 (στο 34′). Η Φενερμπαχτσέ 3′ λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Βέστερμαν πέρασε μπροστά με 65-63, ενώ στο 1′ τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 70-65 με τον Βέστερμαν να πετυχαίνει 2/2 καθοριστικά τρίποντα. Τελικά η Φενέρ πανηγύρισε το πολυπόθητο διπλό με 74-70.

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ 10-5 που έκανε η Φενέρ από το 60-60 του 34′ και ουσιαστικά της χάρισε την νίκη με το σκορ να γίνεται 70-65 στο 39′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βέστερμαν με 11 πόντους και 3/3 clutch τρίποντα και 5 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σλούκας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ντατόμε με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-33, 56-50, 70-74