Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 74-79: “Clutch” Λεκαβίτσιους και λιθουανικό διπλό (videos)

2020-01-30T22:50:07+00:00 2020-01-30T23:55:00+00:00.

30/Jan/20 22:50

Η Ζαλγκίρις, έχοντας τον Λεκαβίτσιους σε τρομερή κατάσταση, πήρε τη νίκη μέσα στη Βιλερμπάν με 79-74.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Ζαλγκίρις πέρασε από την έδρα της Βιλερμπάν με 79-74, με τους Γάλλους να φτάνουν τις 6 σερί ήττες! Αντίθετα οι Λιθουανοί διπλασίασαν τα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματά τους.

Οι Λιθουανοί ήταν καλύτεροι, όμως στο τέλος η Βιλερμπάν έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά. Παρόλα αυτά, ένα μεγάλο τρίποντο του Λεκαβίτσιους άλλαξε τα δεδομένα, ενώ οι Λιθουανοί ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν τη νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τις βρήκε στο 16-16. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ζαλγκίρις να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα και να παίρνει το προβάδισμα με 21-29. Παρόλα αυτά η Βιλερμπάν επέστρεψε και στο τέλος του ημιχρόνοι η διαφορά ήταν μόλις 3 πόντοι (27-30).

Η Ζαλγκίρις, με όπλο τον Λεκαβίτσιους, μπήκε δυνατά και έφτασε το +9 (37-46, 25’), δείχνοντας πως θέλει να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Παρόλα αυτά η Βιλερμπάν επέστρεψε ξανά, μειώνοντας στο 53-57 στο δεκάλεπτο, όμως δεν έμεινε εκεί. Η γαλλική ομάδα έμεινε κοντά και στο τελευταίο λεπτό μάλιστα, με ένα μεγάλο τρίποντο του Τέιλορ πέρασε μπροστά με 74-73. Η απάντηση ήταν ήρθε από τον Λεκαβίτσιους, με τον Λιθουανό να βάζει μπροστά την ομάδα του με 74-76, ενώ 3 βολές στο τέλος καθάρισαν την αναμέτρηση. Τελικό σκορ 74-79 και νίκη για την Ζαλγίρις.

Πού κρίθηκε: Η Βιλερμπάν στο τέλος είχε το μομέντουμ, όμως το μεγάλο τρίποντο του Λεκαβίτσιους έκανε την διαφορά για τους Λιθουανούς.

Παίκτης κλειδί: Ο Λεκαβίτσιους με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ από την άλλη οι 15 του Τέιλορ δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 16-16, 27-30, 50-55, 74-79.