Ολυμπιακός: Πέμπτη σερί ήττα στο Κάουνας και πιο.. βαριά από ποτέ! (vids & πίνακας)

2020-02-04T21:08:02+00:00 2020-02-05T03:12:19+00:00.

04/Feb/20 21:08

spanoulis_papanikolaou_zalgiris_olympiacos_pagos_apogoitefsi

Ο Ολυμπιακός για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να νικήσει την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, γνωρίζοντας την πέμπτη σερί ήττα στη “Zalgirio Arena” την τελευταία διετία και, παράλληλα, έγραψε αρνητικό ρεκόρ, γνωρίζοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση ήττα στα μεταξύ του παιχνίδια με τους Λιθουανούς!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα – με το εις βάρος της 94-69 – ηττήθηκε στη “Zalgirio Arena”, συνεχίζοντας την κάκιστη παράδοση που έχει… δημιουργήσει τελευταία απέναντι στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους!

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα στο Κάουνας, από τον Δεκέμβριο του 2017 κι έπειτα, με την ομάδα του Σάρας να είναι κακός δαίμονας στην έδρα της, όταν υποδέχεται τους Πειραιώτες, αφού είχε 3/3 τη σεζόν 2017/2018, σε κανονική περίοδο και playoffs, την περσινή νίκη στην κανονική περίοδο και την φετινή επίσης!

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός πριν την τελευταία πεντάδα επισκέψεων στη Λιθουανία, είχε με το μέρος του την παράδοση, με μόλις δύο ήττες σε επτά αγώνες στο Κάουνας στη σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκας, το 2008 (88-75) και το 2016 (75-55)!

Μάλιστα, το -25 της τελικής διαφοράς συνιστά  την ευρύτερη ήττα του Ολυμπιακού στους αγώνες με την Ζαλγκίρις, αφού είχε ηττηθεί δις με -20 (75-55 το 2016, 80-60 το 2018), ενώ ισοφάρισε και την βαρύτερη φετινή ήττα, μετά το 65-90 από τη Μακάμπι στο ΣΕΦ!