Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 94-69: Τρίποντη εκτέλεση και κατάρρευση στο Κάουνας! (videos)

2020-02-04T20:47:45+00:00 2020-02-04T22:22:31+00:00.

04/Feb/20 20:47

vezenkov_zalgiris

Ο Ολυμπιακός ”πλήρωσε” κόντρα στη Ζαλγκίρις την κακή του λειτουργία σε επίθεση και άμυνα και γνώρισε μία ”βαριά” ήττα στο Κάουνας! Φοβεροί οι Μιλάκνις – Ρίβερς – Λεκαβίτσιους, τραυματίστηκαν Σπανούλης – Ρότσεστι!

Με ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός γνώρισε ”σκληρή” ήττα από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με σκορ 94-69 για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί επιθετικά και ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ εύστοχοι ειδικά από τα 6,75μ. (63,6%), ενώ το μόλις 1 λάθος στα πρώτα 20′ λέει πολλά για την λειτουργία τους, ενώ παράλληλα υποχρέωσαν την ομάδα του Πειραιά στη πιο ”βαριά” τους φετινή ήττα, μετά και το 65-90 από τη Μακάμπι.

Πέρα από το αρνητικό αποτέλεσμα, οι ”ερυθρόλευκοι” φεύγουν από τη Λιθουανία και με τα προβλήματα τραυματισμών του Τέιλορ Ρότσεστι και του Βασίλη Σπανούλη, ενώ παράλληλα η υπόθεση ”playoffs” απομακρύνεται ακόμα περισσότερο. Η ήττα αυτή ήταν η 14η του Ολυμπιακού, με τη Ζαλγκίρις να έχει τρεις σερί νίκες και συνολικά 9! Επιπλέον, η ομάδα του Πειραιά παραμένει χωρίς νίκη στο Κάουνας (τελευταία στις 15/12/16), μετρώντας πλέον 0/5!

Στη συνέχεια της ”διπλής” αγωνιστικής (24η), η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από την Εφές (6/2, 19:30), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (6/2, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη, η συνέχεια όμως δεν ήταν ακριβώς ανάλογη. Η άμυνα δεν είχε ισορροπία και το 4-7 έγινε 13-7, με τη Ζαλγκίρις να μπαίνει σε θέση οδηγού, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά. Δύο τρίποντα από Κώστα Παπανικολάου-Όγκουστιν Ρούμπιτ μείωσαν τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 22-17.

Η είσοδος των Ζακ ΛεΝτέιΛούκας Λεκαβίτσιους έδωσε επιπλέον λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι με 5-0 έφτασαν τη διαφορά στους 10, πριν φτάσει ακόμα και στους 14 (34-20), με τον Κέι Σι Ρίβερς να ”πυροβολεί” από τα 6,75μ. Ο Ολυμπιακός είχε λύση στο ριμπάουντ με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, όμως το σκορ που έψαχνε ήρθε από τον Τέιλορ Ρότσεστι, αλλά και τον Σάσα Βεζένκοφ. Ακόμα και έτσι, οι Λιθουανοί βρήκαν τρόπο και έμειναν στους 9 με τη λήξη του ημιχρόνου (46-37).

Κατηφόρα και ήττα από το… 30′

milutinov_zalgiris_olympiacos

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό. Όχι μόνο τραυματίστηκε ο Ρότσεστι, αλλά Αρτούρας Μιλάκνις και Τόμας Ουόκαπ συνέχισαν το κρεσέντο από το τρίποντο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 (62-45), η οποία και έφτασε ακόμα και τους 24 (69-45), σε ένα καταστροφικό διάστημα για τους ”ερυθρολεύκους”.

Με βάση την απόδοση των δύο ομάδων και την εικόνα τους στο παρκέ, η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά τελειώσει από το 30′. Ο Μιλουτίνοφ σκόραρε συνεχόμενους παίκτες, η διαφορά τελικά δεν έπεσε ποτέ σε… νορμάλ επίπεδα και το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ. Αυτό ήταν το 94-69, με την είσοδο του 17χρονου Αλέξανδρου Νικολαϊδη να είναι μία ιδιαίτερη στιγμή για τον νεαρό παίκτη, αλλά και το ελληνικό μπάσκετ.

Πού κρίθηκε: Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό, με τη Ζαλγκίρις να φτάνει στο +20 με επιμέρους 23-11, ενώ και η συνέχεια ήταν ανάλογη. Το 63,6% (14/22) από τα 6,75μ. των γηπεδούχων ήταν το στοιχείο που έφερε τη νίκη και συνάμα αυτή τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Αρτούρας Μιλάκνις και Τόμας Ουόκαπ (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) με 19 (2/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα) και 12 πόντους (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα) αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Ζαλγκίρις, με τον Κέι Σι Ρίβερς να μετράει 12 (4/5 τρίποντα), τον Λούκας Λεκαβίτσιους 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα) και τον Ζακ ΛεΝτέι 7 πόντους (1/2 δίποντα, 5/6 βολές) και 5 ριμπάουντ. Στους 12 και ο Μαρτίνας Γκέμπεν και στους 11 ο Εντγκάρας Ουλάνοβας.

Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Νίκολα Μιλουτίνοφ με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ και Όγκουστιν Ρούμπι με 10 ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-37, 69-48, 94-69