Αρμάνι – Άλμπα 96-102: Αυτή τη φορά την… πάτησε η ομάδα του Μεσίνα! (videos)

2020-02-04T22:39:03+00:00 2020-02-04T23:23:59+00:00.

04/Feb/20 22:39

Η Αρμάνι δεν πήρε το μάθημά της από τη δραματική νίκη επί της Μπάγερν και γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Άλμπα στο Μιλάνο (96-102), για να συνεχίσει να ισορροπεί όσον αφορά την πρόκριση στην οκτάδα!

Η Αρμάνι την προηγούμενη αγωνιστική είδε κι έπαθε για να νικήσει την Μπάγερν, ανατρέποντας διαφορά 20 πόντων. Η Άλμπα ήταν εξαιρετική και… έξυπνη στο “Φόρουμ”, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα για άλλη μια φορά… αφελής και έτσι ήρθε το “διπλό” που βάζει σε περιπέτειες τους Ιταλούς (11-12), ενώ οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 8-15.

Ο Μάρκους Έρικσον (22π.) οδήγησε την Άλμπα, που κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ανάγκασε τους γηπεδούχους να τρέχουν και αυτή τη φορά να μην φτάνουν στην ανατροπή, αφού βρήκαν απέναντι μια ομάδα που ήξερε να διαχειριστεί πολύ καλύτερα το προβάδισμά της.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σχεδόν από την αρχή, αφού το καλό ξεκίνημα της Αρμάνι (13-5, 3:30”) ακολούθησε το… επιθετικό φεστιβάλ των φιλοξενούμενων με τον Μέισον, για το 25-27 (10′).

Οι Γερμανοί είχαν μικρό προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο (35-41, 16′), αλλά ο εξαιρετικός Νέντοβιτς διαμόρφωσε την ισοπαλία του ημιχρόνου (45-45).

Η εικόνα της Αρμάνι δεν έπειθε εκ νέου και η Άλμπα έδειξε τα… δόντια της, παίρνοντας μάλιστα 13 πόντων (75-88, 32′) με τον Έρικσον να κάνει θραύση και το “Φόρουμ” να… γκρινιάζει.

Η ομάδα του Μεσίνα έκανε τα αδύνατα-δυνατά για μια νέα μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας με τον Μίτσοφ σε απόσταση βολής (91-93, 38:15”), αλλά εκεί έδρασαν Σίκμα και Χέρμανσον (91-98) για να διασφαλίσουν τη μη ανατροπή των δεδομένων, για το μεγάλο “διπλό” της ομάδας του Ρενέσες!

Η Άλμπα είχε μια διψήφια πεντάδα στο Μιλάνο, με κορυφαίο όλων τον Έρικσον (22π.), με Τίμαν (13π.), Σίκμα (12π.), Σίβα (12π.) και Ενόκο (11π.) να ακολουθούν, απέναντι στον Μίτσοφ (20π.) που πάλευε μαζί με τον Σέρχι (13π., 9ασ.).

Που κρίθηκε

Οι Γερμανοί κυριάρχησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, χτίζοντας διαφορά 13 πόντων (75-88), με την Αρμάνι να επιχειρεί επιστροφή (91-93), αλλά τον Χέρμανσον να δηλώνει παρών με τον Σίκμα για το 5-0 που έκανε τη διαφορά για την Άλμπα, που τα κατάφερε παρά τις 28 ασίστ (για 11 λάθη) των γηπεδούχων!

Δεκάλεπτα: 25-27, 45-45, 73-75, 96-102

Διαιτητές: Γιαβόρ, Σέμες, Ραντοΐκοβιτς