Μακάμπι – Χίμκι 80-77: Μια ανάσα από την τετράδα με “ήρωα” Μπράιαντ! (videos)

2020-02-05T22:05:52+00:00 2020-02-05T23:25:07+00:00.

05/Feb/20 22:05

Η Μακάμπι έκανε την ανατροπή, έχοντας μπροστάρη τον Μπράιαντ και πήρε τη νίκη απέναντι στην Χίμκι με 80-77.

Μόλις μια νίκη μακριά από την τετράδα βρίσκεται πλέον η Μακάμπι, η οποία, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Σκότι Ουίλμπεκιν, πήρε τη νίκη απέναντι στην Χίμκι με 80-77 και έφτασε στο 15-8.

Η Χίμκι έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η Μακάμπι επέστρεψε και με τους Μπράιαντ και Ντόρσεϊ να δηλώνουν “παρών”, πήρε τη νίκη στο τέλος.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξέλιξη:

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο, με την Μακάμπι να μην μπορεί αρχικά να ακολουθήσει. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 20-28.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε στους 10 (20-30, 11’), με την Χίμκι να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση. Η Μακάμπι επέστρεψε για λίγο, μειώνοντας σε 31-33 (15’), όμως η Χίμκι πάτησε και πάλι γκάζι, κλείνοντας το ημίχρονο στο 36-47.

Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 12-0 επέστρεψε, παίρνοντας το προβάδισμα με 48-47 (23’). Το παιχνίδι πλέον έγινε θρίλερ και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 60-60.

Μέχρι το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά (74-76, 38’) με τα πάντα να κρίνονται στο τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Ντόρσεϊ έκανε τo 77-76, ο Μπράιαντ ήταν ψύχραιμος στο τέλος και έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε τη νίκη με 80-77.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Ελάιζα Μπράιαντ ήταν… όλα τα λεφτά με 18 πόντους, ενώ 11 με 9 ριμπάουντ είχε ο Αβντίγια και 12 με 4 τρίποντα ο Ντόρσεϊ.

Πού κρίθηκε:

Τα κομβικά σημεία του αγώνα ήταν δύο. Αρχικά η Μακάμπι μπήκε με ένα σερί 12-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση του ενώ στο τέλος ο Μπράιαντ με 3 δικούς του πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 20-28, 36-47, 60-60, 80-77

Διαιτητές: Ζαμοΐσκι, Βικλίτσκι, Κόλιενσιτς