Άλμπα – Ρεάλ Μαδρίτης 97-103: Πήρε την ΜΑΤΣΑΡΑ η “Βασίλισσα”! (videos)

2020-02-06T21:47:34+00:00 2020-02-06T22:58:34+00:00.

06/Feb/20 21:47

Η Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια της φετινής σεζόν κέρδισε στην Γερμανία την Άλμπα Βερολίνου με 103-97 έχοντας σε εκπληκτικό βράδυ την τριάδα των Καμπάτσο, Ράντολφ και Κάρολ!

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν από ένα τρομερό δεκάλεπτο και η Άλμπα προηγήθηκε με 60-50, όμως η Ρεάλ ήταν εξαιρετική και στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να δραπετεύσει από το Βερολίνο με ένα σημαντικό διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ρεκόρ 18-6 και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ η Άλμπα έπεσε στο 8-16 μην έχοντας παρά μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.

Η εξέλιξη

Αδιανόητη ματσάρα!

Εντυπωσιακή ήταν στο ξεκίνημα η Ρεάλ και προηγήθηκε με 15-6 (στο 4′) με τον Ράντολφ να έχει 7 πόντους και τον Καμπάτσο ήδη 5 ασίστ. Η διαφορά έφτασε και στο +20 (35-14 στο 8′) για την “Βασίλισσα” έχοντας 7/8 τρίποντα, 6/6 δίποντα, τον Κάρολ στους 11 πόντους, τον Ράντολφ στους 15 και τον Καμπάτσο να φτάνει τις 11 ασίστ! Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με 41-25!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Αίτο Ρενέσες έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 15-2 μείωσε σε 43-40 (στο 15′) με 6/10 τρίποντα. Η Ρεάλ έμοιαζε χαμένη στο παρκέ και οι Γερμανοί κατάφεραν να προηγηθούν με 48-47 και εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 23-6 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 60-50 (!) και την Άλμπα να κάνει συνολικό επιμέρους σκορ 35-9!!!

“Καθάρισε” το ματς στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με τον ρυθμό σαφώς να έχει πέσει και την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να ισοφαρίζει σε 68-68 με επιμέρους σκορ 18-8 (στο 26′). Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε και μπροστά στο σκορ με 74-71 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 79-71 και συνολικό επιμέρους σκορ 29-11.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Ρεάλ Μαδρίτης με “όπλο” την επίθεση της διατηρούσε ένα ασφαλές διψήφιο προβάδισμα με 92-79 (στο 34′) και ήταν το μεγάλο φαβορί για το διπλό. 3′ λεπτά πριν το φινάλε ο Καμπάτσο φτάνοντας τις 19 ασίστ (ισοφάρισε το ρεκόρ όλων των εποχών) έβαλε την Ρεάλ μπροστά με 98-87 και η Άλμπα ήταν κοντά σε μία ακόμα ήττα.

2′ λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 99-93, όμως η Ρεάλ κατάφερε να “αντέξει” στην πίεση της Άλμπα και πήρε το μεγάλο διπλό με 103-97.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Ρεάλ με επιμέρους σκορ 29-11 γύρισε από το 60-50 του ημιχρόνου και προηγήθηκε με 79-72 “κλειδώνοντας” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Καμπάτσο με 9 πόντους, 19 ασίστ και 3 ριμπάουντ ήταν τρομερός και ισοφάρισε το ρεκόρ στις ασίστ στην ιστορία της Ευρωλίγκα, ενώ season high σε πόντους έκαναν ο Ράντολφ με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κάρολ με 27 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-41, 60-50, 71-79, 97-103.