Μπασκόνια – Βιλερμπάν 79-65: Ξεπέρασε το σοκ της Μαδρίτης και… ελπίζει! (videos)

2020-02-06T22:59:42+00:00 2020-02-06T23:39:05+00:00.

06/Feb/20 22:59

Εύκολο αποδείχθηκε το βράδυ για την Μπασκόνια, η οποία διασκέδασε τις εντυπώσεις μετά τα πεπραγμένα της Μαδρίτης, επικρατώντας άνετα της Βιλερμπάν με 79-65.

Tου Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα ζητήματα καθώς της αρκούσε ένα… ξέσπασμα για να επιστρέψει στις επιτυχίες. Η Μπασκόνια, λίγα 24ωρα μετά το ματς στην Μαδρίτη που κρίθηκε από την… γκάφα του Στάουσκας, πήρε εύκολη νίκη επί της Βιλερμπάν με 79-65 και διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες της για πρόκριση στην οκτάδα. Πολλοί ήταν οι πρωταγωνιστές από πλευράς Βάσκων, καθώς πέντε παίκτες ήταν διψήφιοι (Σενγκέλια με 15, Ντράγκιτς και Σίλντς με 12, Κρίστον με 11 μαζί με 11 ασίστ και Τζάνινγκ με 10).

Στον αντίποδα, το “one man show” του Άντριαν Πέιν (16 πόντοι με 5/7 εντός πεδιάς) δεν ήταν αρκετό για την “Σταχτοπούτα” του θεσμού.

Η εξέλιξη: Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως ανταγωνιστικό, καθώς οι Γάλλοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί, παρά το αρχικό +10 της Μπασκόνια (20-10, 9′), ελέω… Σενγκέλια, ο οποίος σκόραρε εννέα πόντους στην εναρκτήρια περίοδο (20-13).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν απάντηση χάρη στον Άντριαν Πέιν, ισοφαρίζοντας το ματς (24-24), ενώ πήγαν στην ανάπαυλα όντας μόλις στο -2 (39-37).

Το 39-39 στην αρχή του δευτέρου μέρους έμελλε να είναι και το τελευταίο σημείο στο οποίο η Μπασκόνια θα ένιωθε την “ανάσα” της αντιπάλου της. Από κει και έπειτα η ομάδα του Ιβάνοβιτς κυριολεκτικά… εξαφανίστηκε από το ραντάρ της Βιλερμπάν, ολοκληρώνοντας το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 40-22!

Μοναδική στιγμή σχετικής απειλής ήταν το -5 (62-57) το 33′, εκεί που όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το… αντίδοτο “Τζάνινγκ”, ξεφεύγοντας εκ νέου στο σκορ και κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 20-13, 39-37, 62-51, 79-65