Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ 72-59: Έπαιξε για το σήμα στην καρδιά! (videos)

2020-02-06T21:49:53+00:00 2020-02-06T23:08:46+00:00.

06/Feb/20 21:49

papanikolaou_paul

Ο Ολυμπιακός, κάνοντας ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια την φετινή σεζόν, πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με 72-59.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Ενάντια σε όλους και σε όλα, παρά τις απουσίες και την λειψανδρία, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ με το εντυπωσιακό 72-59 ανέβηκε στο 10-24, ενώ από την άλλη η ΤΣΣΚΑ έπεσε στο 16-8.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκε μόλις 4 πόντους, ενώ στην συνέχεια είχε τον έλεγχο και έφτασε άνετα στη νίκη. Για τους Πειραιώτες, τρομερή δουλειά έκανε ο Μιλουτίνοφ κοντά στο καλάθι, ενώ συγκινητικός ήταν ο Παπανικολάου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα από το 25′ και μετά είχε 21 παραπάνω κατοχές σταθερά, γεγονός που τον βοήθησε εν τέλει να φτάσει στην επικράτηση. Μοναδική στιγμή που απειλήθηκε ο Ολυμπιακός ήταν από το 35′, έως το 37′, εκεί όπου η ΤΣΣΚΑ μείωσε χάρη στον Τζέιμς, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός πέρασε τη μπάλα στον Μιλουτίνοφ και ο Σέρβος έκανε καλή δουλειά, ενώ όταν η μπάλα έσπασε στο τρίποντο, οι Πειραιώτες ήταν εύστοχοι (14-8, 6’). Ο Τζέιμς έδωσε λύσεις, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού  και πιο συγκεκριμένα ο Κώστας Παπανικολάου ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο, με το σκορ να γίνεται 20-10. Παρόλα αυτά ένα μικρό 5-0 των Ρώσων διαμόρφωσε το 20-15 του δεκαλέπτου.

Επέστρεψε η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε σκορ από μακριά, αλλά και με τον Κουφό από κοντά, επιστρέφοντας στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια ευστοχία από μακριά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να πάρει το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορέσει να ξεφύγει, καθώς ο Ολυμπιακός έκλεβε μπάλες και στον… ύπνο του (11 κλεψίματα). Έτσι στο τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με το εύθραυστο 33-34.

Ολυμπιακός… όνειρο!

Η είσοδος ου Μιλουτίνοφ έδωσε μέγεθος στον Ολυμπιακό, ενώ το ένας εναντίον ενός της ΤΣΣΚΑ δεν είχε αποτέλεσμα. Οι Ρώσοι είχαν μόλις 2 πόντους στα πρώτα 5’ και οι Πειραιώτες έφτασαν στο +11 με 47-36. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να πιέζουν και να μην επιτρέπουν στην ΤΣΣΚΑ να σκοράρει. Σε όλο το δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ είχε μόλις 4 πόντους με 1 εύστοχο σουτ εντός παιδιάς και κάπως έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 54-38.

Άντεξε, κέρδισε και συνεχίζει

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Ο Ολυμπιακός χάρισε θέαμα, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπανικολάου, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 20 (62-42, 34’), με τα πάντα να κρίνονται από νωρίς. Η ΤΣΣΚΑ πάλεψε για λίγο να μειώσει, φτάνοντας στο -9, όμως ο Κόνιαρης με ένα τρίποντο – μαχαιριά, τελείωσε την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 72-59 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν… παντού, έχοντας 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 27 στο PIR. Σπουδαία δουλειά και για τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την διαφορά και έδωσε πολλές παραπάνω κατοχές στην ομάδα του Πειραιά. Ο Σέρβος είχε 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 7 ήταν επιθετικά. Για την ΤΣΣΚΑ οι 20 του Τζέιμς δεν ήταν αρκετοί.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός είχε 20+ κατοχές περισσότερες από την ΤΣΣΚΑ, ενώ οιι Ρώσοι υπέπεσαν σε 20(!) λάθη. Φυσικά, κομβικό για την αναμέτρηση ήταν το 3ο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία, δεχόμενος μόλις 4 πόντους!

Δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59