Φενέρ – Μακάμπι 77-78: Ήταν δίκαιο, ο Χάντερ το έκανε πράξη! (videos)

2020-02-07T20:50:50+00:00 2020-02-07T23:40:39+00:00.

07/Feb/20 20:50

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετική μέσα στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και έφτασε σε μία ακόμα σπουδαία νίκη, με τον Οθέλο Χάντερ να βάζει το καλάθι της νίκης!

Αν και η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στη τελευταία περίοδο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μία τεράστια νίκη στη Τουρκία με 77-78 δια χειρός Οθέλο Χάντερ, με τον ψηλό των Ισραηλινών να σκοράρει στο τέλος το καλάθι της νίκης!

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν το προβάδισμα σε όλη σχεδόν τη τέταρτη περίοδο (προηγήθηκε ακόμα και με 8), ο Σλούκας έδωσε προς στιγμήν το προβάδισμα, όμως ο ψηλός των νικητών ήταν εκεί στο τέλος με εξαιρετική συνεργασία από επαναφορά στο -4”!

Όλα αυτά με τα μεγάλα ”όπλα” των δύο ομάδων, με τον Νάντο Ντε Κολό να έχει 2 πόντους (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές) σε 20′ και τον Σκότι Ουίλμπεκιν (από τραυματισμό) 0 πόντους (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα) σε 10′.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Φενέρ δεν έδωσε συνέχεια στις 3 σερί νίκες και έμεινε στην οκτάδα με 11-13, ενώ οι νικητές μετρούν πλέον 16-8 και είναι σταθερά στη πεντάδα. Για την 25η αγωνιστική, η Φενέρ υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης (20/2, 19:45), ενώ η Μακάμπι φιλοξενείται από τη Βαλένθια (21/2, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά

Η εξέλιξη: Η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Γιαν Βέσελι και τον Κώστα Σλούκα να δίνουν πολλές λύσεις στο ξεκίνημα. Το 21-15 2:40′ πριν το φινάλε ήταν η καλύτερη απόδειξη για του λόγου το αληθές, με το 23-20 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η συνέχεια δεν ήταν ακριβώς ανάλογη, με τη Μακάμπι να βρίσκει σκορ κυρίως μέσω του Άαρον Τζάκσον, αλλά και του Ντένι Άβντιγια, με τον νεαρό παίκτη των φιλοξενούμενων να προσφέρει και μοναδικό θέαμα! Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε προβάδισμα με 31-37, πριν ”μιλήσει” ο Σλούκας με 5 σερί πόντους. Οριακά, το ημίχρονο ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων με 40-41.

Φοβερό ματς και… Μακάμπι!

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τα όλα της και η ένταση έδινε μία επιπλέον νότα ενδιαφέροντος. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς βγήκε μπροστά και έμοιαζε ασταμάτητος για αρκετό διάστημα, όμως η Μακάμπι ”τιμώρησε” την μέτρια άμυνα της Τούρκων και πέρασε μπροστά με 63-64 στο φινάλε των 30′.

Η εκκίνηση στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν… εφιαλτικό για τη Φενέρ. Δεν σκόραρε για 4′, με τη Μακάμπι να μην πτοείται και να κάνει το 63-71 στο 34′. Ο Κάλινιτς έκανε το 68-73 και ακολούθησε το 72-74 στο 38′, πριν έρθει το μεγάλο τρίποντο του Λέο Βέστερμαν του 0/5 για το 75-74!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σκόραρε μετά από 2:30′ για το 75-76, η επίθεση χάθηκε και τα βήματα του Ντόρσεϊ έδωσαν 9,7” στη Φενέρ για τη νίκη. Ο Σλούκας κέρδισε τις βολές και με 2/2 έγραψε το 77-76, όμως η εξαιρετική συνεργασία στο φινάλε έφερε το 77-78 από τον Χάντερ για το τελικό σκορ!

Πού κρίθηκε: Οι βολές του Κώστα Σλούκα για το 77-76 στο -4” έδωσαν προς στιγμήν τη νίκη στη Φενέρ, όμως το ΤΕΡΑΣΤΙΟ καλάθι του Χάντερ στο -2,5” έδωσε τη νίκη στη Μακάμπι!

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Άαρον Τζάκσον με 12 πόντους, με τον εκπληκτικό Ντένι Άντβιγια να μετράει 13 (ρεκόρ καριέρας), όσους και ο ”ήρωας” Οθέλο Χάντερ. 11 είχε ο Κούνσι Έισι και 8 είχε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Προσπάθησε για τη Φενέρ ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας (σε 25:39) είχε 18 πόντους (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές) και 4 ασίστ. 18 είχε ο Νίκολα Κάλινιτς και 12 με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Γιαν Βέσελι.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-41, 63-64, 77-78