Ζενίτ – Μπάγερν 68-77: Πρώτο διπλό εκτός… Γερμανίας με μαγικό Μονρό! (videos)

2020-02-27T19:42:22+00:00 2020-02-27T20:16:58+00:00.

27/Feb/20 19:42

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου με 77-68 κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Γκρεγκ Μονρό.

Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν έχει ξεκινήσει με τις καλύτερες προϋποθέσεις την καριέρα του στην Ζενίτ γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Ευρωλίγκα και μάλιστα εντός έδρας, αυτή την φορά από την Μπάγερν η οποία μέχρι τώρα είχε κερδίσει μόλις 1 φορά και μάλιστα αυτή στο γερμανικό ντέρμπι με την Άλμπα στο Βερολίνο και τα κατάφερε και στην Ρωσία χάρη στο season high του Μονρό.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μπάγερν ξεκολλάει από την τελευταία θέση με ρεκόρ 8-18, ενώ ουραγός είναι η ομάδα του Καταλανού προπονητή με 7 νίκες και 19 ήττες.

Η εξέλιξη

Ντέρμπι και μπροστά με “σούπερ” Μονρό η Μπάγερν!

Καλύτερα ξεκίνησε η Ζενίτ το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 13-9 (στο 6′) και τον Χόλινς να έχει 5 πόντους. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 20-16 (στο 8′) χάρη στα 8/11 δίποντα τους (72,7%) και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Πασκουάλ με την άμυνα της να κάνει την βοηθάει παράμενε μπροστά στο σκορ με 27-23 (στο 14′). Με τον Μονρό να έχει 13 πόντους με 6/9 δίποντα η Μπάγερν δεν άφηνε την Ζενίτ να ξεφύγει (34-32 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 8-2 επιμέρους σκορ των Βαυαρών και προβάδισμα τους με +4 (40-36) για πρώτη φορά.

Άμυνα και… Μονρό έκαναν την διαφορά!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Αγία Πετρούπολη ξεκίνησε με την Μπάγερν να κάνει επιμέρους σκορ 12-7 και να προηγείται με την μεγαλύτερη της διαφορά των 9 πόντων (52-43 στο 25′). Με τον Αγιόν να έχει 13 πόντους με 6/6 δίποντα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-50 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-54.

CASUAL!60-54.

Danilo Barthel drains the LONG buzzer-beater! ?#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/ZYgSQkvKvb

— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) February 27, 2020

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά η Μπάγερν παρέμενε μπροστά με 64-60 (στο 34′). 3:30 πριν το φινάλε η Ζενίτ ισοφάρισε με επιμέρους σκορ 8-4 σε 68-68 Οι Βαυαροί αντέδρασαν και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με 74-68 και “αγκάλιασαν” την νίκη. Στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το μεγάλο διπλό με 77-68 με τον Μονρό να πραγματοποιεί μία πραγματικά εντυπωσιακή εμφάνιση!

Που κρίθηκε: Όταν η Ζενίτ ισοφάρισε σε 68-68 3′ λεπτά πριν το τέλος η Ζενίτ αντέδρασε με εντυπωσιακό σερί 9-0 και “καθάρισε” το διπλό στην Ρωσία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρεγκ Μονρό ήταν καταπληκτικός έχοντας  26 πόντους με 11/18 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ζίψερ με 13 πόντους, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 36-40, 54-60, 68-77.