Χίμκι – Βιλερμπάν 108-79: ΜΑΓΙΚΟΣ Σβεντ την οδηγεί! (videos)

2020-02-28T19:45:57+00:00 2020-02-28T20:55:22+00:00.

28/Feb/20 19:45

Η Χίμκι, έχοντας τον Σβεντ σε απίθανη κατάσταση, πήρε τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν με 108-79 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας!

Η αναμέτρηση της Χίμκι με την Βιλερμπάν είχε ένα και μόνο αφεντικό, το οποίο δεν ήταν άλλο από τους Μοσχοβίτες. Από το ξεκίνημα του αγώνα, μέχρι το τέλος του, η ομάδα του Κουρτινάιτις ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ και έφτασε έτσι με ευκολία στη νίκη, που την φέρνει στο 12-14.

Ο Σβεντ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα των Γάλλων, τελειώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους και 13 ασίστ, ενώ για την Βιλερμπάν, οι 14 πόντοι του Άντριαν Πέιν δεν ήταν αρκετοί.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Η Χίμκι, με τον Σβεντ να κάνει σπουδαία δουλειά στη δημιουργία, βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 8-0 κόντρα στη Βιλερμπάν (3’). Οι Μοσχοβίτες με όπλο τα τρίποντα έφτασαν γρήγορα και στο +14 (21-7, 5’), όμως οι Γάλλοι αντέδρασαν και μείωσαν, με το δεκάλεπτο να κλείνει έτσι στο 35-28.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική ιστορία, με την Χίμκι να βελτιώνεται στην άμυνα και να συνεχίζει να πετάει… φωτιές στην επίθεση. Η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20, με τον Σβεντ να κάνει και πάλι τρομερή δουλειά και να μοιράζει παιχνίδι, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 65-42.

Ο Σβεντ μπήκε και στον… χορό του σκοραρίσματος, με τη Χίμκι να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα, την ώρα που η Βιλερμπάν έδειχνε ανύμπορη να αντιδράσει. Η διαφορά παρέμεινε σταθερά στο επίπεδο των 20 πόντων σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 85-61.

Πλέον το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί από νωρίς στην αναμέτρηση, η οποία είχε απόλυτο αφεντικό την Χίμκι. Κάπως έτσι η κόρνα της λήξεις βρήκε τη Χίμκι νικήτρια με 108-79.

Παίκτης κλειδί:

Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε απίθανα πράγματα στο παρκέ, όντας ο απόλυτος ηγέτης για την Χίμκι και οδηγώντας την σε μια πολύ εύκολη επικράτηση. Ο Σταρ της ρωσικής ομάδας τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 4 κερδισμένα φάουλ και 37(!) βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γιερέμπκο (18π.), Μπουκερ (17π.) και Τίμα (14π.). Από την άλλη, ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Άντριαν Πέιν, είχε 14 πόντους και ο Ντέιβιντ Λάιτι 12.

Πού κρίθηκε:

Η Χίμκι δεν απώλεσε ποτέ το προβάδισμα, ενώ το έβλεπε… βαρέλι, έχοντας 61% στα δίποντα και 53% στα τρίποντα, ενώ η αναλογία ασίστ-λαθών ήταν… οσκαρική, με 26-8.

Δεκάλεπτα: 35-28, 65-42, 85-61, 108-79.