Ζαλγκίρις-Αρμάνι 105-97: Ζωντανή και θριαμβεύτρια μετά από ένα 45λεπτο-διαφήμιση!

2020-02-28T21:11:44+00:00 2020-02-28T22:47:18+00:00.

28/Feb/20 21:11

Νικήτρια σε ένα εκ των καλύτερων αγώνων της φετινής χρονιάς αναδείχθηκε η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε 105-97 της Ζαλγκίρις μετά από παράταση.

Tου Γιάννη Γιανναράκηinfo@eurohoops.net

Το πιο ποιοτικό… rollercoaster της χρονιάς μπορούσε να έχει μόνο μια νικήτρια και αυτή ήταν η Ζαλγκίρις!

Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους βγήκε αλώβητη από ένα εκπληκτικό σε εξέλιξη, κλιμάκωση και ποιότητα ντέρμπι της Αρμάνι, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για την οκτάδα, μειώνοντας παράλληλα εκείνες των Ιταλών.

Το τελικό 105-97, που ήρθε δε μετά από το έξτρα πεντάλεπτο, αποδεικνύει την επιθετική υπεροχή αλλά και την παρουσία πολλών πρωταγωνιστών.

Κορυφαίος όλων ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), την ώρα που τέσσερις ακόμα συμπαίκτες του ήταν διψήφιοι (Χέιζ με 21, ΛεΝτέι με 19, Γουόκαπ με 18, Λάντεϊλ με 14)!

Στον αντίποδα, η τριάδα των Μίτσοφ (18 πόντοι, 0 στο τελευταίο 15λεπτο), Ροντρίγκεθ (18 πόντοι, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα) και Ταρτσέφσκι (18 πόντοι με 6/7 δίποντα) δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στο σύνολο του Μεσίνα, ούτε και ο Σάικς που πήγε να εξελιχθεί σε ήρωας της τελευταίας στιγμής.

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση εμφάνισε κάθε πιθανό στοιχείο ποιοτικής μάχης από την αρχή, παρότι οι άμυνες, αν και σκληρές, δεν ήταν πρωταγωνίστριες. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να φτάσει το σκορ σε υψηλά επίπεδα και το κατάφερε χάρη στα 11/16 δίποντα της πρώτης περιόδου, προϊόν των εμφανέστατων προβλημάτων της Αρμάνι στο ζωγραφιστό. Έτσι, η ομάδα του Μεσίνα αποφάσισε να απαντήσει και εκείνη δια της επιθετικής οδού, χάρη στον εξαιρετικό Μίτσοφ των εννέα πόντων με 3/4 τρίποντα (27-25).

Η επιβεβλημένη ξεκούραση του Σέρβου έφερε και ξέσπασμα από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με οκτώ πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου (33-25). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αμέσως, στέλνοντας το ματς στο (-3), η Ζαλγκίρις ανταπάντησε, φτάνοντας στο +9 (39-30), όμως η Αρμάνι όχι μόνο (ξανά)αντέδρασε, αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ, με τον Μίτσοφ να φτάνει τους 14 (41-42 στο 18′)!

Πάραυτα, το… τρενάκι του πρώτου ημιχρόνου σταμάτησε στην στάση “Ζαλγκίρις”, καθώς οι Λιθουανοί έκλεισαν την περίοδο με την μέγιστη διαφορά (53-44), μετά από μεγάλα σουτ από τους Μιλάκνις και Ουλανόβας.

Τρέλας… συνέχεια και μάχη μεταξύ πολλών πρωταγωνιστών!

Η επιστροφή των ομάδων από την ανάπαυλα όχι μόνο δεν μείωσε τις αυξομειώσεις στο σκορ, αλλά τις έκανε όλο και πιο αναπάντεχες!

Η Ζαλγκίρις, παρά την υπεροχή από άποψης ρυθμού, δεν μπόρεσε να διατηρήσει την διαφορά, καθώς η Αρμάνι με ένα 9-0 στα μισά της περιόδου ανέκτησε τα ηνία (60-61). Μάλιστα, οι δύο ομάδες πήγαν… χεράκι-χεράκι για τα υπόλοιπα 10 λεπτά, προτού δυο σουτ των Ουλανόβας και Γιανκούνας στείλουν τους γηπεδούχους στο +6 (82-76 στο 34′).

Όταν δε, ο Ουλάνοβας έστειλε το ματς στο +10 για πρώτη φορά με τρία λεπτά να απομένουν (88-78), όλοι πίστεψαν πως η πλάστιγγα έγειρε.

Όλοι, πέρα του Κέιφερ Σάικς, ο οποίος με πέντε σερί πόντους σε 30 δευτερόλεπτα ισοφάρισε, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (89-89)!

Ο Γούοκαπ με φλότερ έκανε το 91-89, ο Σέρχι με λέι-απ το 91-91 και η κάκιστη επιλογή του πρώτου έδωσε την ευκαιρία στην Αρμάνι να στείλει το ματς στο πεντάλεπτο, διαφυλάσσοντας το +4 του πρώτου αγώνα!

Πάραυτα, το ψυχολογικό αβαντάζ εν τέλει ήταν με το μέρος των γηπεδούχων, οι οποίοι έχτισαν ένα γρήγορο προβάδισμα δύο κατοχών με τέσσερις σερί πόντους του Λεκαβίτσιους (97-93). Τα μεγάλα σουτ δεν ερχόντουσαν από πλευράς Αρμάνι (πέρα από ένα του Κρόφορντ), ο Ταρτσέφσκι δεν μπόρεσε άλλο να ενεργεί μόνος και οι Λιθουανοί καταφέρουν να πάρουν μια υπερπολύτιμη νίκη με 105-97.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-44, 72-71, 91-91, ε.π. 105-97