Ζαλγκίρις – Χίμκι 96 – 85: ΛεΝτέι και Ρίβερς νίκησαν Σβεντ και Τίμα (videos)

2020-03-03T20:54:09+00:00 2020-03-03T23:30:48+00:00.

03/Mar/20 20:54

Μετά από ένα φοβερό ματς, η Ζαλγκίρις πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στη Χίμκι, με τους Ρίβερς-Λεκαβίτσιους-ΛεΝτέι να κερδίζουν τους Σβεντ-Τίμα-Γερέμπκο!

Ζαλγκίρις και Χίμκι προσέφεραν ένα εξαιρετικό ματς, όμως η πρώτη πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε με σκορ 96-85, για την 9η νίκη της στα τελευταία 12 ματς! Στο 12-15 πλέον οι νικητές, με τους Ρώσους να έχουν ίδιο ρεκόρ, όμως σε πιθανή ισοβαθμία, η λιθουανική ομάδα έχει το πλεονέκτημα, μιας και είχε χάσει με 83-74 στο ματς του πρώτου γύρου.

Φοβερή εμφάνιση από τους Ρίβερς και ΛεΝτέι, όπως και από τον Λεκαβίτσιους, με τους Σβεντ-Τίμα-Γερέμπκο να μην είναι αρκετοί για τη ρωσική ομάδα.

Για την 28η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη (5/3, 19:00), με τη Χίμκι να υποδέχεται τη Φενέρ (6/3, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: H Ζαλγκίρις ξεκίνησε πολύ καλύτερα την  αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να είναι σαρωτικοί, όπως μαρτυρά και το 29-15 της πρώτης περιόδου! Ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν μπροστάρης της προσπάθειάς τους, με τη συνέχεια να είναι αντίστοιχη, την ώρα που η Χίμκι δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, με τον Αρτούρας Μιλάκνις να μπαίνει στην εξίσωση, την ώρα που Γιάνις Τίμα και Αλεξέι Σβεντ δεν απέδιδαν τα αναμενόμενα. Με αυτόν τον τρόπο, το ημίχρονο έφτασε με το σκορ στο 50-34.

Άντεξε στη πίεση και κέρδισε

Η επανάληψη ξεκίνησε με 0-8 των Ρώσων, την ώρα που οι Λιθουανοί έμοιαζαν ξαφνιασμένοι. Σβεντ και Τίμα πήραν… μπρος και η διαφορά μειώθηκε αισθητά (50-42), πριν αλλάξει και πάλι τις ισορροπίες ο Λούκας Λεκαβίτσιους για το 61-45. Ο Γιόνας Γερέμπκο έκανε ζημιά στην ρακέτα της Ζαλγκίρις (61-54), με τη συμπλήρωση των 30′ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 73-65.

Το ματς πήρε μία άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κέι Σι Ρίβερς να σκοράρει από μακριά, η Χίμκι όμως είχε Σβεντ και Τίμα για το 78-72 στο 35′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλούς πρωταγωνιστές για το 81-75, η πίεση στην άμυνα και η επιθετική λειτουργία της Ζαλγκίρις εμφανίστηκαν το κρισιμότερο σημείο για το 88-79 στο -2:30′! Το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να είναι σαρωτικοί και τους φιλοξενούμενους να παραδίδονται για το τελικό 96-85.

Πού κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο, όταν η Χίμκι δεν άντεξε και από το 81-75, έμεινε πίσω με 88-79.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Κέι Σι Ρίβερς, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο με 15 πόντους (0/1 δίποντα, 5/8 τρίποντα), ενώ 14 με 4 ασίστ μέτρησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους (6/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/2 βολές), με τον Ζακ ΛεΝτέι να φτάνει τους 23 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές) και 5 ριμπάουντ.

Όλα τα λεφτά το… τρίδυμο Αλεξέι Σβεντ-Γιάνις Τίμα-Γιόνας Γερέμπκο, με τον Ρώσο να μετράει 24 πόντους (8/17 σουτ), ενώ 20 (8/12 σουτ) είχε ο πρώην ”ερυθρόλευκος” με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Όσο για τον Σουηδό σέντερ, πέτυχε double double με 17 πόντους (7/10 σουτ) και 10 ριμπάουντ, τίποτα όμως δεν ήταν αρκετό για τη Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 50-34, 73-65, 96-85