2020-03-03T21:57:34+00:00 2020-03-03T23:01:39+00:00.

Lefteris Moutis

03/Mar/20 21:57

SHAQUIELLE MCKISSIC olympiacos

Ο Ολυμπιακός σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που «έσπασε καρδιές» κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 81-78 και έμεινε ζωντανός στη προσπάθειά του να κυνηγήσει την πρόκριση στην οκτάδα μέχρι το τέλος. Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Κλειστό σκορ, εναλλαγές συναισθημάτων και τρομερό σασπένς στο τέλος.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Οι κόκκινοι με όργια του ΜακΚίσικ, καθοριστικό Παπανικολάου στο τέλος, καλούς τους ΒεζένκοφΡότσεστι και τον Έλις καταλύτη αμυντικά πήραν αυτό που ήθελαν, απέναντι στους πράσινους που βρέθηκαν σε τραγικό βράδυ στο τρίποντο. Τελείωσαν το παιχνίδι με 1/20 και η τελευταία τους ευκαιρία να ισοφαρίσουν ήταν πάλι με άστοχο τρίποντο του Τόμας.

Καλό κόκκινο ξεκίνημα και αντίδραση ΠΑΟ με καπετάνιο Ράις

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με φούρια την αναμέτρηση. Κάποιες καλές άμυνες και αρκετό τρανζίσιον έδωσαν στους γηπεδούχους ένα γρήγορο προβάδισμα με 12-4. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε προσπαθώντας να φτιάξει τις αμυντικές του επιστροφές μέσα και από καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Αρχικά, ο Παπαπέτρου ήταν εκείνος που βρήκε λύσεις, αλλά όλη η εικόνα του ντέρμπι άλλαξε όταν ο Ταιρίς Ράις πήρε το… τιμόνι της οργάνωσης της ομάδας του. Με αυτόν floor manager η ομάδα του Πιτίνο ρόλαρε πολύ καλύτερα, σημάδεψε τις αδυναμίες της άμυνας του Ολυμπιακού, κυρίως μετά από αλλαγές και μπήκαν στην επιθετική εξίσωση περισσότεροι παίκτες με τον Ντίνο Μήτογλου να είναι ο πιο… ευνοημένος από την δημιουργία του Αμερικανού.

Οι πράσινοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-20 και πήγαν την διαφορά ως το 18-24. Ο Ολυμπιακός χωρίς κλασικό δημιουργό στο σχήμα του είχε πρόβλημα ανάπτυξης σε καταστάσεις μισού γηπέδου και σε εκείνο το σημείο βοήθησε πάρα πολύ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με δύο τρίποντα και ένα καλάθι στο ποστ απέναντι στον Τόμας.

Τεράστια διαφορά στα τρίποντα και… ΜακΚίσικ!

Μέχρι εκείνο το σημείο οι κόκκινοι είχαν υποπέσει σε πέντε λάθη σε διάρκεια πέντε λεπτών και είχαν χάσει τον ρυθμό τους και τον προσανατολισμό τους στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο σημείο να έχει +9 κατοχές και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με +8. Αυτό που άλλαξε προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, είναι το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός αύξησε την επιθετικότητα στην άμυνα και από εκεί βρήκε ρυθμό και σκορ στην επίθεση με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να παίρνει φωτιά! Με αυτόν, τον Ρότσεστι που βρήκε δύο τρίποντα και τους Πρίντεζη, Ρούμπιτ, Έλις να προσφέρουν όλοι από κάτι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και προηγήθηκαν με 45-39.

Το πιο σημαντικό στοιχείο για το προβάδισμα του Ολυμπιακού; Τα τρίποντα! Οι κόκκινοι σούταραν με 7/12 και την ίδια στιγμή οι πράσινοι δεν είχαν πετύχει κανένα σε δέκα προσπάθειες.

Στο ίδιο μοτίβο το ντέρμπι, χωρίς τρίποντο ο Παναθηναϊκός

Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα ακόμα προσωπικό καλάθι του ΜακΚίσικ που στο ένας εναντίον ενός «είχε» σχεδόν όλους τους αντιπάλους του και τους περνούσε με εντυπωσιακό τρόπο στο πρώτο βήμα. Στο 23’ ο Παπανικολάου χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ κι έτσι ο Μπαρτζώκας πήγε σε σχήμα με τους Πολ – ΜακΚίσικ μαζί και τους Έλις, Πρίντεζη και Μπολντγουϊν, που για μια ακόμα φορά ζοριζόταν στο παιχνίδι μισού γηπέδου. Το πρόβλημα για τους κόκκινους είναι πως σε αυτό το σημείο χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και ο Έλις που ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του αμυντικά στο ποστ.

Στο μεταξύ ο Παναθηναϊκός είχε βρει καλύτερο ρυθμό επιθετικά στο 5 εναντίον 5, χωρίς ακόμα να έχει σκοράρει έξω από τα 6μ.75. Με τρίποντο του Ρότσεστι (63-55) ο Ολυμπιακός δημιούργησε διαφορά 8 πόντων και έμοιαζε να έχει δικό του το μομέντουμ πλησιάζοντας στην αυλαία της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο διαδοχικά καλάθια, ο Πολ έβαλε δύο βολές και το τρίτο δεκάλεπτο εξέπνευσε με τον Ολυμπιακό να έχει το +6 ως κληρονομιά (65-59).

Όλα κρίθηκαν στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός σπατάλησε όλες τις πρώτες κατοχές του στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σχήμα που δεν… έβγαινε (Μπαικς, Κόνιαρης, Πολ, Βεζένκοφ, Ρούμπιτ) έμεινε 4 λεπτά χωρίς καλάθι και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 65-65 με δύο καλάθια του Παπαγιάννη. Είναι εντυπωσιακό πως στο σημείο που οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσια είχαν 0/16 τρίποντα, 8 από τα οποία ο Ράις! Ο Ολυμπιακός, όμως, έκανε «φτηνά» λάθη και έδειχνε μια ανασφάλεια ως προς το να διαχειριστεί τα κρίσιμα τελευταία λεπτά του ντέρμπι.

Μετά από 17 αποτυχημένες προσπάθειες, ο Νικ Καλάθης ευστόχησε στο ΠΡΩΤΟ τρίποντο του Παναθηναϊκού στο 37’! Όλα θα κρινόντουσαν στα τελευταία τρία λεπτά με τις δύο ομάδες στα ίσια.

Οι ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, μάχες σώμα με σώμα και το τέλος ήταν συγκλονιστικό. Ένα κρίσιμο και εντυπωσιακό καλάθι του ΜακΚίσικ (79-76) και μια καλή άμυνα του Έλις πάνω στον Ράις, έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό πάνω στο νήμα. Ο Παπανικολάου έβαλε μια βολή (80-76), ο Παπαγιάννης κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε σε δύο (80-78).

Ο Ολυμπιακός πήρε τάιμ – άουτ για την επόμενή του κατοχή με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Παπανικολάου πήγε πάλι στις βολές. Ευστόχησε στη μια (81-78) και οι πράσινοι σπατάλησαν και την ύστατη ευκαιρία τους με άστοχο τρίποντο του Τόμας, για να κάτσει η μπίλια στο… κόκκινο.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Έβγαλε… μάτια, συγκεκριμένα του Παναθηναϊκού, ο Σακίλ ΜακΚίσικ! Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού έκανε μια πολύ εντυπωσιακή εμφάνιση και έμοιαζε από το ξεκίνημα ως έτοιμος από καιρό για αυτό το παιχνίδι. Με τρομερή ενέργεια και διάθεση, με εκρηκτικό πρώτο βήμα και πέρασμα, με πολλά καλά τελειώματα, είτε απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, είτε στο τρανζίσιον, εκεί που χάρισε κάποια εκπληκτικά highlights. Ο ΜακΚίσικ ήταν ένα μόνιμο πρόβλημα για την άμυνα του ΠΑΟ, στο οποίο ποτέ δεν βρήκε λύση ο Ρικ Πιτίνο. Πέτυχε 22 πόντους σε ένα τόσο κλειστό και σκληρό ματς, πήγε στα ριμπάουντ, έπαιξε πάρα πολλές καλές άμυνες, με σημαντική επιρροή και στα μετόπισθεν της ομάδας του. Ήταν ο ξεκάθαρος MVP, ο κυρίαρχος, ο παίκτης που έλαμψε και δικαίως έχει ενθουσιάσει τους φίλους του Ολυμπιακού.