Μακάμπι-Εφές 77-75: Σερί ήταν και… πάει για την πρωτοπόρο! (video)

2020-03-04T22:05:13+00:00 2020-03-04T22:38:03+00:00.

04/Mar/20 22:05

Κάτω από πρωτοφανείς συνθήκες λόγω κορωνοϊού, Μακάμπι και Εφές προσέφεραν άφθονο θέαμα, με τους γηπεδούχους εν τέλει να βάζουν “στοπ” στο αήττητο σερί 11 αγώνων των τούρκων, επικρατώντας 77-75.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν και αυτό το έμαθε σήμερα η Αναντολού Εφές, δια χειρός Μακάμπι!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να πατάξει την αντίσταση της τουρκικής ομάδας, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ευρωπαϊκή ήττα μετά τις 20 Δεκεμβρίου!

Το τελικό 77-75 έφερε την υπογραφή πολλών πρωταγωνιστών, προεξάρχοντος του “διπλού” Οθέλο Χάντερ (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ), αλλά και του αρχισκόρερ Ουίλμπεκιν (21 πόντοι με 4/11 τρίποντα)!

Στον αντίποδα, η Εφές πηγαίνει στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό δίχως την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, παρά τις εμφανίσεις των Σιμόν (14 πόντοι, 2 κλεψίματα), Μοερμάν (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μίτσιτς (14 πόντοι).

Να σημειωθεί πως ο αγώνας διεξήχθη με περιορισμένο αριθμό θεατών, ύστερα από εντολή του Υπουργείου Υγείας, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα κάποιες πρωτοφανείς εικόνες έξω από το γήπεδο, πριν από την έναρξη του αγώνα. Τέλος, μετά την σημερινή νίκη η Μακάμπι έγινε η τέταρτη ομάδα που εξασφαλίζει το εισιτήριο της για τα Playoffs, μετά τις Εφές, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

Η εξέλιξη: Σε αντίθεση με τα όσα συνέβαιναν εκτός των τεσσάρων γραμμών, η Μακάμπι εμφανίστηκε σε… ημιάγρια κατάσταση, αναγκάζοντας τον Αταμάν να βάλει άρον άρον στο παρκέ τον Σέιν Λάρκιν με το σκορ στο 9-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα τα πράγματα… χειροτέρεψαν, καθώς οι Ισραηλινοί έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +15 (19-4), χάρη στον τρομερό Ζούσμαν που μέτρησε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 8 λεπτά!

Η αναγκαστική αποχώρηση του λόγω κόπωσης, σε συνδυασμό με τις… γαλλικές λύσεις (Μπομπουά, Μοερμάν), έδωσαν μια πνοή ανακούφισης στην πρωτοπόρο της EuroLeague, η οποία άρχισε να συμμαζεύει την κατάσταση (21-11 στο 10′).

Η κατάσταση εν τέλει, όχι απλά εξομαλύνθηκε, αλλά διαφοροποιήθηκε άρδην!

Με πρωταγωνιστές τους Σιμόν και Λάρκιν η Εφές πραγματοποίησε μια σχεδόν… τρομακτική δεύτερη περίοδο, σκοράροντας 31 πόντους, την ώρα που δέχθηκε μόλις 15, γεγονός που της έδωσε τα ηνία του αγώνα στην ανάπαυλα!

Τα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου αποτέλεσαν συνέχεια του έργου από πλευράς Εφές, η οποία έφτασε μέχρι και το +10 (36-46), δείχνοντας ικανή να “κλειδώσει” το ματς. Υπολόγιζε ωστόσο δίχως… τρεις ξενοδόχους!

Χάντερ, Ζούσμαν και Ουίλμπεκιν κατά σειρά οδήγησαν την ομάδα τους σε ένα σερί 15-4 (51-50), δείχνοντας πως το παιχνίδι δεν θα είναι εύκολη υπόθεση για την αντίπαλο της. Πάντως, οι παίκτες του Αταμάν έβγαλαν αντίδραση χάρη στον Μίτσιτς αλλά και στον “X-Factor” Πλάις (52-59).

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έγινε σε κατάσταση… τεντωμένου σχοινιού (57-59), ωστόσο οι Τούρκοι με όπλο τον επιθετικό πλουραλισμό τους κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου με οκτώ πόντους (61-69), πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Προς έκπληξη κανενός, η Μακάμπι επέδειξε το γνωστό και μη αμελητέο μαχητικό πνεύμα της, παίρνοντας το προβάδισμα μετά από σερί 13-2 (73-71 στο 38′), με δυο σερί τρίποντα του Καλοϊάρο και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χάντερ!

Ο αμερικανός έστειλε την διαφορά στο +4, 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως ο Μίτσιτς με απόλυτη άγνοια κινδύνου ισοφάρισε με τρίποντο και φάουλ από τα 8.5 μέτρα!

Η Μακάμπι αστόχησε, ο Οθέλο Χάντερ όμως φώναξε ξανά παρών με ένα κρισιμότατο επιθετικό ριμπάουντ. Η μπάλα πήγε στον Ουίλμπεκιν ο οποίος κέρδισε το φάουλ από τον Μπομπουά και με δύο εύστοχες βολές έκανε το 77-75, 9” πριν το φινάλε!

Η τελευταία επίθεση του αγώνα πήγε στον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος αστόχησε εκ νέου από τα 6.75μ. (0/5 απόψε), σφραγίζοντας την μεγάλη νίκη των Ισραηλινών.

Tα δεκάλεπτα: 21-11, 36-42, 57-59, 77-75