Εφές – Ολυμπιακός 91-79: Όλα Lark – IN ο αθεόφοβος! (videos)

2020-03-06T20:15:12+00:00 2020-03-06T21:17:21+00:00.

06/Mar/20 20:15

Ο Ολυμπιακός είδε τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Σέιν Λάρκιν να κάνει τα… δικά του και γνώρισε την ήττα με σκορ 91-79 για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω στη Τουρκία, γνωρίζοντας την ήττα από την Εφές με 91-79, πέφτοντας πάνω στον ΣΕΛΗΝΙΑΣΜΕΝΟ Σέιν Λάρκιν των 40 πόντων και 10/15 τριπόντων!!!

Η ανωτερότητα της Εφές και φυσικά του Αμερικανού γκαρντ ”μίλησαν” στο παιχνίδι, με τη πρωτοπόρο της βαθμολογίας να κερδίζει χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τους ”ερυθρολεύκους”, παρά τη προσπάθειά τους μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Ο Εργκίν Αταμάν είδε επίσης τους Μίτσιτς, Ντάντσον και Πλάις να κάνουν εξαιρετικό ματς, την ώρα που ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε ”κέρδος” τον Ντουάιτ Μπάικς ο οποίος πραγματοποίησε τη πρώτη του θετική εμφάνιση με την ομάδα, ενόψει και της δύσκολης συνέχειας της ομάδας.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Εφές ανέβηκε στο 24-4 στη δεύτερη σερί της νίκη, ενώ ο Ολυμπιακός μετράει 12 νίκες και 16 ήττες, με τις πιθανότητες για την οκτάδα να είναι λιγότερες, αλλά ρεαλιστικές! Για την 29η αγωνιστική, η Εφές υποδέχεται τη Βαλένθια (12/3, 19:30), με τον Ολυμπιακό να φιλοξενείται κεκλεισμένων των θυρών από την Αρμάνι (12/3, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Ντουάιτ Μπάικς να είναι εξαιρετικός στη δημιουργία -και όχι μόνο- και τους Οκτάβιους ΈλιςΚώστα Παπανικολάου να εκτελούν για το 5-13! Ο Γιώργος Πρίντεζης μπήκε άμεσα στην εξίσωση, με τον Τιμπόρ Πλάις να είναι η σταθεράς της Εφές. Ο Σέιν Λάρκιν πήρε… μπρος όπως μάς έχει συνηθίσει για το 29-24 της πρώτης περιόδου.

Με μπροστάρη τον Βασίλιε Μίτσιτς, η τουρκική ομάδα επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της, με την είσοδο του Μπράιαντ Ντάνστον να κάνει μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό, όπως και τα ριμπάουντ. Το 51-36 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του ματς, με τους ”ερυθρολεύκους” να ρίχνουν τη διαφορά στους 10, με το δίδυμο Έλις-Μπάικς να λειτουργεί υποδειγματικά πολλές φορές, για το 51-41 του ημιχρόνου.

Τέλος στο 30′, γιατί το… αποφάσισε ο Λάρκιν!

Η εκκίνηση στο δεύτερο μέρος δεν ήταν καθόλου καλή για τον Ολυμπιακό, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται 3:30′ για να σκοράρει για πρώτη φορά, με το ματς να μετατρέπεται σε… διαγωνισμό τριπόντων με νικητή τον Λάρκιν! Το 68-60 ήρθε μετά από 4 σουτ του Λάρκιν, στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, πριν έρθει το 72-53 και τελικά το 73-55 της τρίτης περιόδου.

Με δεδομένη τη διαφορά σκορ και… ποιότητας, η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με στόχο να ροκανίσει όσο μπορεί τη διαφορά και το κατάφερε με το 74-66 με πολλές λύσεις από τον Σάσα Βεζένκοφ, μένοντας στους 10- πόντους (78-69) για αρκετό διάστημα. Ο Λάρκιν όμως το πήρε πάνω του και έδωσε τέλος σε κάθε ελπίδα του Ολυμπιακού, με το τελικό 91-79 να δίνει τη νίκη στην Εφές!

Πού κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο, η Εφές πάτησε το γκάζι και έφτασε σχεδόν στο +20, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά.

Παίκτης-κλειδί: ΦΥΣΙΚΑ ο Σέιν Λάρκιν, με τον Αμερικανό αστέρα να μετράει 40 πόντους (3/6 δίποντα, 10/15 τρίποντα, 4/4 βολές) και 5 ασίστ, σε μία ακόμα καταπληκτική εμφάνιση. Άξιοι συμπαραστάτες οι Βασίλιε Μίτσιτς με 12 πόντους και 9 ασίστ, ενώ φοβερό πρώτο ημίχρονο έκαναν και οι Μπράιαντ Ντάνστον-Τίμπορ Πλάις με 11 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για τον Ολυμπιακό, προσπάθησε ο Ντουάιτ Μπάικς με 11 πόντους και 8 ασίστ, έμεινε όμως σχεδόν ανενεργός στο δεύτερο μέρος, με τον Ουέιντ Μπόλντγουϊν να φτάνει τους 8 και τον Σάσα Βεζένκοφ τους 10. Στους 14 ο Οκτάβιους Έλις, 9 μέτρησε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-41, 72-55, 91-79