Ερ. Αστέρας – Μακάμπι 92-76: “Ερυθρόλευκος” θρίαμβος κόντρα στον Σφαιρόπουλο (videos)

2020-03-06T20:55:35+00:00 2020-03-06T22:19:56+00:00.

06/Mar/20 20:55

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο μεγάλος νικητής απέναντι στην Μακάμπι, επικρατώντας της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 92-76 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα την αναμέτρηση του Βελιγραδίου απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν εύκολα με 92-76.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μακάμπι έμεινε στο 19-9, ενώ ο Ερυθρός έφτασε στο 11-17.

Τα πάντα κρίθηκαν ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ένα επιμέρους 30-15 εκτόξευσε την διαφορά για την ομάδα του Βελιγραδίου, με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι απλά μια τυπική διαδικασία.

Μπάρον με 22 και Πάντερ με 22 ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ από την άλλη Ο Ντόρσεϊ πάλεψε περισσότερο, έχοντας 19 πόντους.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Ο Μπάρον πήρε… το όπλο του στην αρχή και η ομάδα του πήρε τα ηνία στα πρώτα λεπτά (17-11, 5’), την ώρα που οι γηπεδούχοι έδειχναν σε τρομερή κατάσταση, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα μπροστά με 27-20.

Η απάντηση για την Μακάμπι ήταν ο Ντόρσεϊ. Ο Έλληνας γκαρντ βρήκε σκορ και μαζί με τον Τζάκσον βοήθησαν την ομάδα του Λαού να πλησιάσει (41-38, 15’). Σε εκείνο το σημείο δήλωσε παρών ο Πάντερ και έτσι το τέλος του ημιχρόνο βρήκε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά με 49-43.

Ο Αστέρας είχε κάνει όλους τους παίκτες (εκτός του Ντόρσεϊ) να σιγήσουν, με τον Πάντερ να κάνει τα… δικά του στην επίθεση. Η διαφορά ανέβαινε έτσι όλο και περισσότερο, με τους Σέρβους να είναι τα απόλυτα αφεντικά της αναμέτρησης και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 79-58.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τα πάντα να έχουν κριθεί προ πολλού. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα νικητή με 92-76.

Δεκάλεπτα: 27-20, 49-43, 79-58, 92-76.

Πού κρίθηκε:

Ο Ερυθρός από την αρχή είχε τα ηνία, όμως η τρίτη περίοδος ήταν κάτι το καταπληκτικό. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να κοντράρουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν στο +21 στο 30′, χάρη σε ένα επιμέρους 30-15.