ΤΣΣΚΑ: Εύκολα τη Χίμκι με “σούπερ” Τζέιμς

2020-09-07T19:01:58+00:00 2020-09-07T19:03:11+00:00.

07/Sep/20 19:01

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε για δεύτερη φορά σε φιλική αναμέτρηση την Χίμκι με πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς.

Την ήττα αγνοεί στα φετινά φιλικά προετοιμασίας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες, οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν την Χίμκι με 101-71.

Οι νικητές είχαν τον έλεγχο του ματς, με εξαίρεση τη πρώτη περίοδο (23-26), εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των φιλοξενουμένων (Αλεξέι Σβεντ, Στέφαν Γιόβιτς, Νταϊρίς Μπέρτανς, Σεργκέι Μόνια). Η διαφορά ξέφυγε στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 58-49 του πρώτου 20λεπτου και πιο συγκεκριμένα στο τέλος, με το επιμέρους 29-7 της τέταρτης περιόδου να ”μιλάει” από μόνο του.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν και πάλι ο κορυφαίος της ΤΣΣΚΑ. Στο ημίχρονο κιόλας είχε φτάσει τους 20 πόντους, ενώ τελείωσε το ματς με 25 μαζί με 7 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Ουίλ Κλάιμπερν των 19 πόντων και 6 ριμπάουντ, που δείχνει να ”πατάει” και πάλι καλά. ”Διψήφιος” και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 13.

Από πλευράς Χίμκι, ξεχώρισε με 19 πόντους-8 ριμπάουντ ο Ντέβιν Μπούκερ, με τον Γιάνις Τίμα να προσθέτει 14 και τον Εβγκένι Βορόνοφ 10.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 58-49, 72-64, 101-71