Άλμπα – Μιλάνο 57-79: Με κορυφαίο τον Σέρχι και “σούπερ” άμυνα προκρίθηκε στον τελικό του Κάουνας (videos)

2020-09-12T16:51:34+00:00 2020-09-12T19:07:51+00:00.

12/Sep/20 16:51

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν η νικήτρια του πρώτου ημιτελικού στο τουρνουά του Κάουνας απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 79-57 και προκρίθηκε στον τελικό!

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα καθ’ όλη την διάρκεια της προετοιμασίας της αποδεικνύει πως την νέα σεζόν στην Ευρωλίγκα και Ιταλία θα είναι ιδιαίτερα δυνατή και στο τουρνουά του Κάουνας κέρδισε στον πρώτο ημιτελικό την Άλμπα Βερολίνου με 79-57 και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της στον τελικό από το ζευγάρι ΖαλγκίριςΠαναθηναϊκός (12/9).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Χάινς με 12 πόντους, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ, ο Πάντερ με 7 πόντους και 3 κλεψίματα και ο ΛεΝτέι με 13 πόντους (3/4 σουτ, 8/8 βολές), ενώ ο Ντιλέινι είχε 6 ασίστ και 4 πόντους.

Από την άλλη πλευρά της ομάδας του Αίτο Ρενέσες προσπάθησαν ο Σίβα με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ολίντε με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Στα του φιλικού από το πρώτο ημίχρονο η ιταλική ομάδα ήταν καλύτερη και με “όπλο” την άμυνα της κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (38-28), αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε επιμέρους σκορ 23-12.

Στην τρίτη περίοδο η Μιλάνο ξεκίνησε με σερί 7-0 και ανέβασε το προβάδισμα της στο +17 (45-28), όμως η Άλμπα γρήγορα “μάζεψε” την διαφορά στο σκορ χάρη στην άμυνα της και μείωσε τελικά σε 53-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί διατηρούσαν συνεχώς ένα προβάδισμα “ασφαλείας” οριακά διψήφιο και 4′ λεπτά πριν το φινάλε ήταν κοντά στο θετικό αποτέλεσμα όντας μπροστά με 64-53.

Τελικά η Άλμπα όχι μόνο δεν κατάφερε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή αλλά είδε την διαφορά να μεγαλώνει και ηττήθηκε με 79-57 από την Αρμάνι Μιλάνο, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσει τον χαμένο του δεύτερου ημιτελικού στον Μικρό τελικό του τουρνουά (13/9).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 28-38, 42-53, 57-79

Photo Credit: Euroleague Twitter