Μιλάνο – Ζαλγκίρις 88-70: Με ασταμάτητο Πάντερ πήρε την πρώτη θέση στο Κάουνας! (videos-photos)

2020-09-13T19:37:10+00:00 2020-09-13T19:41:44+00:00.

13/Sep/20 19:37

Η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε με 88-70 στον τελικό του τουρνουά στο Κάουνας την οικοδέσποινα Ζαλγκίρις και κατέκτησε την πρώτη θέση με τον Κέβιν Πάντερ σε μεγάλη βραδιά.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα αποδεικνύει σε κάθε ματς που περνάει ότι την νέα χρονιά θα είναι πρωταγωνίστρια στην Ευρωλίγκα και μετά την νίκη της επί της Άλμπα, κέρδισε και στον τελικό του τουρνουά προετοιμασίας στο Κάουνας την γηπεδούχο Ζαλγκίρις με 88-70!

Κορυφαίοι για την ιταλική ομάδα ήταν ο τρομερός Κέβιν Πάντερ με 26 πόντους (6/9 τρίποντα) και 2 ασίστ, ο Ντιλέινι με 14 πόντους και 4/5 τρίποντα, ο Σέρχι με 11 πόντους (3/3 τρίποντα) και 2 ασίστ και ο Χάινς με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την Ζαλγκίρις προσπάθησαν ο Ουόλκαπ με 13 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Λοβέρν με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στα του παιχνιδιού η Μιλάνο από νωρίς έδειξε τα… δόντια της και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (23-13), ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα της να είναι στα επίπεδα του double score (46-23)!

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση σκοράροντας 27 πόντους μείωσαν την διαφορά στους 13 πόντους (63-50).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Μεσίνα ανέβασαν “στροφές”, αύξησαν ξανά την διαφορά και πήραν εύκολα την νίκη με 88-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 46-23, 67-54, 88-70.

Photo Credit: Euroleague