Ρίτας – Παναθηναϊκός 67-75: Νίκη με σκαμπανεβάσματα (video)

2020-09-15T19:31:30+00:00 2020-09-15T20:47:36+00:00.

15/Sep/20 19:31

bentil_rytas_pao

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ρίτας σε φιλικό στο Βίλνιους (67-75) έχοντας ως οδηγό του την άμυνα και την καλή του εικόνα για δύο δεκάλεπτα, με την άμυνα να τον βοηθά και στο φινάλε, μετά το μπλακ άουτ της τέταρτης περιόδου, όταν έχασε διαφορά 19 πόντων.

Ο κύκλος των φιλικών του Παναθηναϊκού στη Λιθουανία ολοκληρώθηκε με επικράτηση στην Jeep Arena του Βίλνιους απέναντι στη Ρίτας. Ασφαλώς το επίπεδο δυσκολίας δεν ήταν το ίδιο υψηλό όπως στα δύο φιλικά του Κάουνας, με Ζαλγκίρις και Άλμπα, αλλά οι “πράσινοι” επικράτησαν έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα και κυρίως όταν είχαν τον έλεγχο στην άμυνα, τον οποίο έχασαν στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν τους κόστισε και τη νίκη.

Σε δεύτερη και τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός που είχε πρώτο σκόρερ τον ορεξάτο και πάλι Νέντοβιτς (18π.) ήταν πολύ καλός και ανταποκρίθηκε τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, με καλές συνεργασίες που τον βοήθησαν να χτίσει διψήφια διαφορά απέναντι στην παρέα των Τζάκσον και Γκάουντλοκ.

Ο Γιώργος Βόβορας όπως είχε προαναγγείλει μοίρασε το χρόνο, δίνοντας την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του και ειδικά όσους δεν πάτησαν παρά ελάχιστα ή καθόλου παρκέ στο Κάουνας, να πάρουν χρόνο (σ.σ. δεν είχε Παπαπέτρου και Σαντ-Ρος), με την ομάδα του να συναντά δυσκολίες στα διαστήματα του αγώνα που δεν ήταν συγκεντρωμένη, όπως όταν έχασε διαφορά 19 πόντων (45-64, 30’) για να βρεθεί στο +4 (67-71, 39’), αλλά εν τέλει και στη φιλική νίκη πριν την επιστροφή στην Ελλάδα για τη συνέχεια της προετοιμασίας και την αντίστροφη μέτρηση ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων.

Όταν έπαιξε άμυνα…

Ο Παναθηναϊκός παρότι μπήκε και παρασύρθηκε λίγο από τον ρυθμό της Ρίτας, μπόρεσε να έχει τα ηνία όσον αφορά το προβάδισμα (6-12, 4’), χάρη στο “τάισμα” του Παπαγιάννη που δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του στις δύο ρακέτες.

Οι παίκτες του Βόβορα σκόραραν από την περιφέρεια με Νέντοβιτς και Καλαϊτζάκη, αλλά στην άμυνα είχαν τα ζητήματά τους, αφού ο Ντεμέτριους Τζάκσον και ο Άντριου Γκάουντλοκ σε κάθε ευκαιρία προσπαθούσαν να χτυπήσουν σε κατάσταση ανισορροπίας την ελληνική άμυνα, που έχασε και κάποια αμυντικά ριμπάουντ.

Μάλιστα στην αρχή της δεύτερης περιόδου το ματς ήταν στα ίσια (24-24), με τον Βόβορα να παίρνει τάιμ άουτ και να επαναφέρει στο παρκέ τον Νέντοβιτς, που ανταποκρίθηκε άμεσα και καλύτερα σε σχέση με Φόστερ και Τζάκσον που ήταν… νωθροί.

Με ένα τρίποντο και μια ασίστ για άλεϊ ουπ στον Παπαγιάννη μπήκαν οι βάσεις ώστε ο Παναθηναϊκός με την είσοδο και του Μπέντιλ να τρέξει σερί 9-0 (24-33, 15:40’’), ενώ λίγο πριν το ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο επίπεδο (28-39).

Οι αλλαγές έφεραν στο παρκέ τους Καλαϊτζάκη, Μποχωρίδη, Περσίδη, Μήτογλου, Όγκαστ που έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (31-41) με την άμυνα της δεύτερης περιόδου να κάνει τη διαφορά, κλείνοντας τους διαδρόμους.

Γκάζι, αλλά και μπλακ άουτ

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ακόμα πιο εύκολη υπόθεση για τους πρωταθλητές Ελλάδας, που συνέχισαν με την άμυνα που τους έδωσε το πάνω χέρι στη δεύτερη περίοδο, πιέζοντας στην μπάλα, ενώ στην άλλη άκρη ανέλαβε ο Νέντοβιτς με συνεχόμενους πόντους για γρήγορο 7-0 (31-48, 22’), ενώ από τα χέρια του η διαφορά έφτασε και τους 20 (34-54, 24’).

Η Ρίτας προσπάθησε με δική της πίεση να μικρύνει το χάντικαπ, αλλά η διαφορά ποιότητας φαινόταν, με τον Παναθηναϊκό παρά τις συνεχείς αλλαγές σε πρόσωπα να διατηρεί υψηλή συγκέντρωση, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +19 (45-64).

Αυτή η συγκέντρωση χάθηκε στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τον Τζάκσον να οδηγεί την Ρίτας σε σερί 10-0 (55-64, 32:30’) και τον Γκάουντλοκ να μαζεύει ακόμα περισσότερο την απόσταση (61-66, 36’).

Η απάντηση ήρθε με καλή άμυνα για σερί κατοχές και 5-0 από Κασελάκη και Μποχωρίδη (61-71, 37’), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν (67-71, 39’), με τις βολές των παικτών του Βόβορα να τους δίνουν απόσταση ασφαλείας για να φτάσουν στη φιλική νίκη.

Ο Γιώργος Βόβορας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με Δίπλαρο και Περσίδη συμπεριλαμβανομένων, με τον Παναθηναϊκό να έχει καλή εικόνα για μεγάλο διάστημα, παρά την παρουσία πεντάδων στο παρκέ που δύσκολα θα δούμε και σε επίσημους αγώνες ειδικά στην Ευρωλίγκα, και να παίρνει διαφορά χάρη στην αμυντική του εικόνα και το ξέσπασμα του Νέντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η απόσταση για τους “πράσινους” έφτασε και στους 21 πόντους. Ο Σέρβος ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του (18π.), με τον Ντεμέτριου Τζάκσον (24π.) και τον γνωστό και μη εξαιρετέο Άντριου Γκάουντλοκ (19π.) να ξεχωρίζουν από τους Λιθουανούς.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός με την εικόνα του σε δεύτερη και τρίτη περίοδο έδειξε ότι θα επικρατήσει εύκολα, αφού ειδικά η αμυντική του απόδοση ήταν σε υψηλό επίπεδο, κάτι που βοήθησε και στις επιθετικές συνεργασίες που δεν έλειψαν, αλλά στην τελευταία περίοδο η χαλάρωση επέφερε μπλακ άουτ και επιστροφής της Ρίτας από το “πράσινο” +19 (45-64, 30’) στους 4 (67-71, 39’), ωστόσο η τελευταία λέξη ανήκε στην ελληνική ομάδα που επικράτησε.

Δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 45-64, 67-75.

ΡΙΤΑΣ (Κάιρις): Γκάουντλοκ 19(3), ΜακΚάλοχ, Μπικάουσκις, Ρατζεβίτσιους 2, Ντούλκις, Ουλέκας, Τζάκσον 24(3), Μαρτσουλιόνις, Εχόντας, Γκιρτζιούνας, Κίτσινγκ 2, Γκούστις 8, Μπουτκεβίτσιους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 9 (4/4διπ., 1/3βολ., 4ριμπ., 1ασ., 1κλ., 2κοψ., 2λθ), Μποχωρίδης 6 (1/1διπ., 4/4βολ., 1ριμπ., 1κλ., 6λθ), Όγκαστ 6 (3/3διπ., 0/1βολ., 1ριμπ., 1ασ.), Δίπλαρος (1ασ.), Κασελάκης 3 (0/1διπ., 1/3τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 2λθ), Καλαϊτζάκης 7 (0/2διπ., 1/2τριπ., 4/6βολ, 1ριμπ., 2ασ., 4λθ), Φόστερ 4 (1/2διπ., 0/2τριπ., 2/4βολ., 1ασ., 2κλ., 1λθ), Περσίδης 3 (1/2τριπ.), Νέντοβιτς 18 (2/6διπ., 3/7τριπ., 5/5βολ., 2ριμπ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ.), Ουάιτ 6 (1/1διπ., 0/2τριπ., 4/8βολ., 2ριμπ., 2ασ., 5κλ., 1κοψ.), Μήτογλου 4 (2/3διπ., 0/3τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 1λθ), Μπέντιλ 3 (0/1διπ., 1/1τριπ., 4ριμπ.), Τζάκσον 6 (1/1διπ., 1/2τριπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 5ασ., 2κλ., 2λθ).