Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 74-57: Ήττα(ν) ακόμα σε αναστολή… (videos)

2020-09-15T19:15:46+00:00 2020-09-15T22:28:41+00:00.

15/Sep/20 19:15

Ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε έτοιμος απέναντι στην Βιλερμπάν στο πρώτο… ευρωλιγκάτο φιλικό του, γνώρισε την ήττα από την γαλλική ομάδα με 74-57 και έδειξε πως θέλει ακόμα δουλειά ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών του!

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Στο πρώτο δυνατό φιλικό του ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε όπως έπρεπε, με την Βιλερμπάν να παίρνει τη νίκη με 74-57 και να κρούει έτσι τον κώδωνα στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Φυσικά για τους Πειραιώτες το θέμα δεν ήταν η ήττα σε ένα φιλικό παιχνίδι, αλλά η εικόνα που έδειξαν, με αρκετά πράγματα να μην λειτουργούν όπως έπρεπε και ουσιαστικά να φαίνεται πως η δουλειά είναι απαραίτητη πριν ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας.

Σημαντικό ήταν το γεγονός πως ο Σλούκας έδειξε σαν να μην… έλειψε ποτέ, όμως ειδικά τα μεταγραφικά αποκτήματα έδειξαν ανέτοιμοι, με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και το μακρινό σουτ. Από την άλλη η Βιλερμπάν φάνηκε μια ομάδα με αθλητικότητα, η οποία μπορεί να κάνει ζημιά σε πολλούς αντιπάλους οι οποίοι μπορεί να την υποτιμήσουν.

Το ματς:

Καλό ξεκίνημα ο Σλούκας, αλλά…

Η άμυνα του Ολυμπιακού ξεκίνησε στα… κόκκινα, ενώ ο Κώστας Σλούκας επιθετικά ήταν μαέστρος, με το σκορ να γίνεται 6-0 (3’), όμως η απάντηση της Βιλερμπάν ήταν άμεση. Οι Γάλλοι έτρεξαν ένα επιμέρους 12-2, κάνοντας το σκορ 12-8 (6’). Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να πιέζει, όμως επιθετικά οι Πειραιώτες δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα, με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 14-12.

Προβλήματα στην άμυνα, προβάδισμα η Βιλερμπάν

Η είσοδος του Βεζένκοφ έδωσε σκορ από το ποστ, όμως αμυντικά ο Ολυμπιακός είχε θέμα κόντρα στην αθλητικότητα της Βιλερμπάν, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να μένει μπροστά (24-40, 15’). Ο Νόρις Κόουλ δημιούργησε προβλήματα το ένας εναντίον ενός και η Βιλερμπάν ξέφυγε κι άλλο στο σκορ, με το ημίχρονο να την βρίσκει τελικά στο +7, με 32-25.

Τρίποντα και επιθετικά ριμπάουντ έκαναν την διαφορά…

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 άμεσα μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (37-25, 21’), όμως ο Κώστας Σλούκας πήρε πρωτοβουλίες και έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι χάρη σε δικές του ενέργειες (42-38, 26’). Η παρουσία του Φολ κοντά στο καλάθι στη συνέχεια έκανε την διαφορά για την Βιλερμπάν, η οποία βρήκε και σκορ από το τρίποντο, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-45.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Βιλερμπάν να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με διψήφιες τιμές. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Βιλερμπάν νικήτρια με 74-57 και τον Ολυμπιακό να προβληματίζεται ενόψει της συνέχειας…

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-25, 55-45, 74-57.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 14 (4), Καουντί 9, Λακόμπ, Ντιό 7 (2), Φαλ 12, Νουά 3, Χέιζ, Λάιτι 11, Γιαμπουσελέ 4, Κόουλ 12 (4), Στρέιζελ 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 2, Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 5, Σλούκας 8 (5ασ.), ΜακΚίσικ 8 (1), Μάρτιν 10 (10ρ.), Βεζένκοβ 6, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου, Τζένκινς, Έλις 12.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μουσταφά Φολ και ο Άλεκ Φρίμαν έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον πρώτο να έχει 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και τον δεύτερο 14 πόντους με 4 τρίποντα.

Από πλευράς Ολυμπιακού ο Έλις 12 πόντους, ο Μάρτιν 10 με 10 ριμπάουντ και ο Σλούκας 8 με 5 ασίστ.