Ολυμπιακός – Μπάγερν 82-68 : Η άμυνα έδειξε τον δρόμο, η επίθεση “καθάρισε” τη νίκη (videos)

2020-09-16T19:13:08+00:00 2020-09-16T20:09:22+00:00.

16/Sep/20 19:13

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε καλύτερος κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου και πήρε τη νίκη με σκορ 82-68, κατακτώντας τη τρίτη θέση στο τουρνουά της Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση και νίκησε τη Μπάγερν Μονάχου με σκορ 82-68, στον μικρό τελικό του τουρνουά της Βαλένθια, για να κατακτήσει τη τρίτη θέση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, καθώς είδε την ομάδα του να βρίσκει σκορ και αυτοπεποίθηση μέσα από την άμυνα.

Και η επίθεση πήγε πολύ καλά, παρά το γεγονός πως είχε κολλήσει στο πρώτο μέρος. Οι 63 πόντοι σε 23’ αγώνα είναι ενθαρρυντικό στοιχείο, ενώ πέρα από την καλή παρουσία αρκετών παικτών, ο Έλληνας προπονητής είδε και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να φτάνει τους 13 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ μαζί με τον -εξαιρετικό και πάλι- Χασάν Μάρτιν, την ώρα που ο Κώστας Σλούκας ήταν ασταμάτητος με 13 ασίστ!

Οι δυο παραπάνω φάσεις καταδεικνύουν με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο πώς ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου στο ματς για την τρίτη θέση στο τουρνουά “We are back”.

Η εξέλιξη του αγώνα: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στην άμυνα, όμως επιθετικά δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, συνεχίζοντας από εκεί που… σταμάτησε με τη Βιλερμπάν. Ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν μπήκε στο παρκέ και άμεσα ”πλήγωσε” την παλιά του ομάδα για το 14-4, όμως Άαρον Χάρισον και Σάσα Βεζένκοφ βρήκαν σκορ για τον Ολυμπιακό, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-17.

Η πρώτη ασίστ του Ολυμπιακού στο ματς συνδυάστηκε και με το πρώτο του τρίποντο, με τον Κώστα Παπανικολάου να μειώνει στους 4 (13-17). Οι Γερμανοί μπόρεσαν και ”έπιασαν” διψήφια διαφορά (18-30 στο 16′), όμως η αντεπίθεση των Πειραιωτών έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, με το επιμέρους 6-0 στο φινάλε να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-32.

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα η τρίτη περίοδος ήταν μία διαφορετική υπόθεση, με τους ρόλους να αντιστρέφονται. Ο Ολυμπιακός πήρε μπρος στην επίθεση και με τους Χασάν Μάρτιν-Γιώργο Πρίντεζη να εκτελούν και τον Κώστα Σλούκα να δημιουργεί, πήγε από το 38-37 στο 55-43 μέσα σε 5′, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +9 (58-49).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ”χτυπά” τη Μπάγερν στη ρακέτα, με το δίδυμο Μάρτιν-Σλούκα να κάνει εξαιρετική δουλειά και να δημιουργεί φάσεις, φθείροντας παράλληλα τους ψηλούς της Μπάγερν. Η διαφορά έμενε σταθερά πάνω από τους 10, την ώρα που από την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προσπαθούσαν Μάλκομ Τόμας και Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του και να κάνει το 78-64 στο -1:40′, με την διαφορά να φτάνει τους 16 (82-66) στο φινάλε. Τελικό αποτέλεσμα 82-68.

Πού κρίθηκε: Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομβικό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά έφτασε ακόμα και στο +12 μέσα σε λίγα λεπτά, διαφορά που διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χασάν Μάρτιν ήταν και πάλι πολύ καλός με 13 πόντους (5/7 δίποντα, 3/6 βολές) και 4 ριμπάουντ, όσους και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Από 12 μέτρησε ο Γιώργος Πρίντεζης, 12 ο Σάσα Βεζένκοφ (8 ριμπάουντ) και 10 ο Κώστας Παπανικολάου. Τις 13 ασίστ έφτασε ο Κώστας Σλούκας μαζί με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Μάλκομ Τόμας και Βλάντιμιρ Λούτσιτς προσπάθησαν για τη Μπάγερν με 10 και 11 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν έμεινε στους 7.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 31-32, 58-49, 82-68

Ολυμπιακός: Χάρισον 9, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 13, Κόνιαρης, Σλούκας 7, Μάρτιν 13, Βεζένκοφ 12, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 10, Τζένκινς, Έλις 3, ΜακΚίσικ 3

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ 3, Μπόλντγουϊν 7, Μπρέι 8, Ρέινολντς 7, Τόμας 10, Λούτσιτς 11, Ντέντοβιτς 8, Αμάιζε 3, Ζίπσερ, Τζόνσον 7, Σίσκο 4, Γκραντ