Φενέρ: Εύκολα τη Νταρουσάφακα, πήρε… μπρος ο Τζάρελ Έντι

2020-09-20T21:49:55+00:00 2020-09-20T22:14:25+00:00.

20/Sep/20 21:49

Η Φενέρ είχε σε μεγάλο βράδυ τον Τζάρελ Έντι, νίκησε τη Νταρουσάφακα με 94-72 και κατέκτησε το ”Tubad Tournament”.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε το ”Tubad Tournament” η Φενέρ. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ νίκησε στον τελικό τη Νταρουσάφακα με σκορ 94-72, αφήνοντας στην τρίτη θέση την Εφές, που νωρίτερα διέλυσε τη Γαλατά με 97-63.

Οι νικητές ήταν από την αρχή ανώτεροι και προηγήθηκαν με 11 (31-20) στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Τζάρελ Έντι να δείχνει με το… καλημέρα πως βρίσκεται σε κέφια και γενικότερα θα αποτελέσει σημαντική βοήθεια, ειδικά με το μακρινό σουτ του. Ο σουτέρ της Φενέρ μέτρησε 12 πόντους στα πρώτα 10′ και 18 στο ημίχρονο (50-37), με τη Νταρουσάφακα να μην μπορεί να αντιδράσει και να βρει λύσεις.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 (75-51) στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που ουσιαστικά έβαλε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Το τελικό +22  ”μιλάει” από μόνο του, με την τουρκική ομάδα να μπαίνει με τον καλύτερο τρόπο στη τελική ευθεία για τη πρεμιέρα της νέας Ευρωλίγκας.

Ο Έντι ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους και 6/9 τρίποντα, ενώ 14 μέτρησε ο Ντανίλο Μπαρτέλ και 10 οι Γιαν Βέσελι-Τζόναθαν Χάμιλτον (4 ριμπάουντ-7 ασίστ). Για τους ηττημένους προσπάθησε με 15 πόντους και 9 ασίστ ο Τζον Γκίλον. Ερκάν Βεϊσελόγλου-Άντριου Άντριους-Γκραντ Τζέρετ είχαν από 12.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 50-37, 75-51, 94-72