Άλμπα – Ολυμπιακός 71-78: Με καλό δεύτερο ημίχρονο και “όπλο” την άμυνα πήρε την φιλική νίκη! (video)

2020-09-24T20:43:00+00:00 2020-09-24T21:09:09+00:00.

24/Sep/20 20:43

Στο πρώτο φιλικό επί γερμανικού εδάφους απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει με 78-71 χάρη σε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο και σταθερότητα στο πρώτος μέρος του φιλικού, όμως στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ και παρότι η Άλμπα αντέδρασε και μείωσε κατάφερε να νικήσει με 78-71.

Πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι το βράδυ της Παρασκευής (25/9, 20:00) σε νέα φιλική αναμέτρηση στο προπονητικό κέντρο της Άλμπα.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Χάρισον με 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και 5 ασίστ, ο Μάρτιν με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 μπλοκ, ο Ζαν – Σαρλ με 10 πόντους και ο Έλις με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς με καλές και… κακές «ερυθρόλευκες» στιγμές

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και με τους Χάρισον – Ζαν Σαρλς να παίρνουν μπάλες στην επίθεση προηγήθηκε με 12-8. Οι Γερμανοί αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Γκρέιντζερ και πέρασαν μπροστά με 14-12, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί «έσφιξαν» την άμυνα τους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 29-26, με τον Λαρεντζάκη να κάνει πάντως καλή δουλειά στα ριμπάουντ μαζεύοντας 4 σε μικρό χρονικό διάστημα. Το πρώτο μέρος στο Βερολίνο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-35 χάρη σε καλάθι του Χάρισον.

“Διπρόσωπος” αλλά… νικητής ο Ολυμπιακός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος κατάφερε να κρατήσει ένα μικρό προβάδισμα με 47-43. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου ένα σερί 13-6 και καλάθια από Σπανούλη, Χάρισον & Βεζένκοφ έδωσε προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με 60-49 και έληξε 62-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του φιλικού ματς ο Ολυμπιακός με τον “Kill Bill” οργανωτή πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα με +16 (69-53) και ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Η Άλμπα μείωσε σε 73-71 βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση και με τον Ολυμπιακό να κάνει λάθος δεχόμενος επιμέρους σκορ 10-2.

Τελικά οι Πειραιώτες βγάζοντας κάποιες άμυνα και με ένα κρίσιμο καλάθι & φάουλ του Μάρτιν (76-71) από ασίστ του Σπανούλη πήραν την φιλική νίκη με 78-71.

Που κρίθηκε: Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όπου ο Ολυμπιακός έχοντας το προβάδισμα με 47-43 έκανε επιμέρους σκορ 15-8 και προηγήθηκε με 62-51, μην αφήνοντας την Άλμπα από εκεί και πέρα να ανατρέψει το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 51-62, 71-78.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 6(1), Σίβα 11 (2), Γκίφι 8(2), Ματισεκ 6(2), Σνάιντερ 5(1), Ολιντ 2, Φοντέκιο 5, Τίμαν 7(1), Γκρέιντζερ 10(2), Σίκμα 11, Λάμερς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 14(1/1 δίπ., 4/6 τρ., 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1/1 τρ., 4 ριμπ., 1 κλ., 2 ασ.), Σπανούλης 9 (1τρ., 5 ριμπ., 2 ασ.), Σλούκας 4 (2 ασ.), Μάρτιν 7 (6 ριμπ., 3 ασ., 3 κοψ.), Βεζένκοφ 4 (1 κλ.), Πρίντεζης 1, Παπανικολάου 9 (3/3 τρ., 3 ασ.), Ζαν Σαρλ 10 (2/2 β., 4/5 διπ., 1 ασ.), Τζένκινς 3(1τρ., 1 κλ., 1 ασ.), Έλις 10 (5/5 διπ., 5 ριμπ., ΜακΚίσικ 4 (1 ασ.).