Άλμπα – Ολυμπιακός 75-69: Εξαιρετικός για ένα ημίχρονο, προβλημάτισε στο δεύτερο στην πρόβα τζενεράλε! (photos)

2020-09-25T20:42:23+00:00 2020-09-26T04:03:13+00:00.

25/Sep/20 20:42

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε “διπρόσωπος” στο δεύτερο φιλικό του στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα και παρότι προηγήθηκε με +18, τελικά γνώρισε την ήττα με 75-69 μία εβδομάδα πριν την επίσημη πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Στο δεύτερο φιλικό επί γερμανικού εδάφους με αντίπαλο την πρωταθλήτρια της χώρας, Άλμπα, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να προηγηθεί μέχρι και με 18 πόντους, όμως στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί αντέδρασαν, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν πολλά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ και εν τέλει ηττήθηκαν με 75-69.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκληρώνοντας τα φιλικά προετοιμασίας έχει, πλέον, μπροστά της την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα όπου θα φιλοξενήσει την Ζαλγκίρις Κάουνας (1/10) στο ΣΕΦ.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βεζένκοφ με 23 πόντους και 4 τρίποντα, ο Μάρτιν με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ζαν – Σαρλ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 4 πόντους και 11 ασίστ. Δεν αγωνίστηκαν για λόγους ξεκούρασης ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης, ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Άαρον Χάρισον.

Από την πλευρά της Άλμπα ξεχώρισαν οι Λο, Σίκμα και Τίμαν που ο καθένας σκόραρε από 10 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Γκρέιντζερ με 9 πόντους.

Εξαιρετικός στην άμυνα, καλός κατά διαστήματα στην επίθεση…

Αν και κάνοντας κάποια εύκολα λάθη στην αρχή ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 19-3 (στο 8’) χάρη στην άμυνα του και τα τρίποντα των ΜακΚίσικ – Χαραλαμπόπουλου (2/2). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα στο +14 (21-7) και να αποδίδει εξαιρετικά και στις δύο πλευρές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα συνέχισαν την καλή δουλειά και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +18 (31-13 στο 14’) δείχνοντας να «καθαρίζουν» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η Άλμπα δεν μπορούσε να μειώσει σημαντικά την διαφορά (36-21 στο 18’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 38-24.

“Αγνώριστος” στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης ξεκίνησε με την γερμανική ομάδα να κάνει επιμέρους σκορ 8-4 και να μειώνει σε 42-32 (στο 24′) με τον Ολυμπιακό να είναι “νωθρός”. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα τους (48-37 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 52-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Άλμπα εκμεταλλευόμενη την κακή εικόνα του Ολυμπιακού και τα εύκολα λάθη του με επιμέρους σκορ 19-6 ανέτρεψε το σκορ πλήρως και προηγήθηκε με 63-58 3′ λεπτά πριν το τέλος. Στο 38′ με δύο καλάθια του Σλούκα μείωσε στον πόντο την διαφορά (65-64), ενώ ο Βεζένκοφ με τρίποντο 1′ λεπτό πριν το τέλος μείωσε 69-67! Ο Σίκμα όμως απάντησε με τρίποντο και έκανε το σκορ 72-67 στα 44′. Ο Γκρέιντζερ με τρίποντα στα 17′ τελείωσε το ματς βάζοντας μπροστά την Άλμπα με 75-69 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ιδιαίτερα προβληματικός στην άμυνα δεχόμενος 31 πόντους κι απώλεσε ολοκληρωτικά την μεγάλη διψήφια (31-13 στο 14΄) που είχε “χτίσει” στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10(2), Σίβα 9(1), Γκίφι 10(2), Έρικσον 6(2), Ματισεκ 3(1), Σνάιντερ , Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10(2), Γκρέιντζερ 9(2), Σίκμα 10(1), Λάμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6(2), Λαρεντζάκς 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23(4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλ 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7(2).