Σίλερ: “Κλειδί οι 9 πόντοι του Ολυμπιακού στη τελευταία περίοδο”

2020-10-01T22:25:34+00:00 2020-10-01T22:31:15+00:00.

01/Oct/20 22:25

Στην άμυνα της Ζαλγκίρις στην τελευταία περίοδο στάθηκε ο Μάρτιν Σίλερ, μετά τη νίκη της ομάδας του στο ΣΕΦ.

Η Ζαλγκίρις πήρε μία τεράστια νίκη στο ΣΕΦ στη πρεμιέρα της Ευρωλίγκας με 67-68, παρά το γεγονός πως έχανε με 58-47 στο 30′.

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις ”έγραψε” το τελικό σκορ με 2/2 βολές στο -3,5”, με τον Μάρτιν Σίλερ να αποθεώνει τον 19χρονο, ενώ παράλληλα στάθηκε και στους μόλις 9 πόντους που δέχθηκε η ομάδα του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Ζαλγκίρις:

«Το κλειδί ήταν που τους κρατήσαμε μόλις στους 9 πόντους στην τέταρτη περίοδο, το οποίο ήταν πολύ σημαντικό για την άμυνά μας στο τέλος. Είμαστε πολύ χαρούμενοι με τη νίκη.

Καλύψαμε καλά το pick n’roll των αντιπάλων και όταν μείναμε πίσω με 11 πόντους διατηρήσαμε την ψυχραιμία και την συγκέντρωσή μας. Παλέψαμε, δεν παρατήσαμε το ματς, κρατήσαμε το σκορ σε χαμηλό επίπεδο στην τέταρτη περίοδο. Θέλω να σταθώ στον Γιοκουμπάιτις, ήταν ο παίκτης – κλειδί για τη νίκη»