Φενέρμπαχτσε – Ερ. Αστέρας 77-63: Πειστική πρεμιέρα στην εποχή Κοκόσκοφ

2020-10-02T21:36:58+00:00 2020-10-02T22:31:08+00:00.

02/Oct/20 21:36

Η Φενέρμπαχτσε απέδωσε κατά διαστήματα εξαιρετικό -για την εποχή- μπάσκετ και επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 77-63, στην πρεμιέρα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ στην Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Τι κι αν άλλαξε πλήρως σελίδα το καλοκαίρι; Η Φενέρμπαχτσε, με τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ στον πάγκο της, εντυπωσίασε κατά διαστήματα και επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα με 77-63, στην πρώτη αναμέτρηση της νέας εποχής.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών ήταν οι Ντε Κολό (12 πόντοι, 7 ασίστ) και Μπράουν (17 πόντοι, 3 ασίστ), ενώ επίσης διψήφιοι ήταν οι Ουλανόβας (13 πόντοι) και Αλί (11 πόντοι).

Πρώτος σκόρερ των Σέρβων ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 13 πόντους, ενώ 12 σημείωσε ο γνώριμος μας, Λάνγκστον Χολ.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αρχική νωθρότητα της Φενέρ και προηγήθηκε με πέντε (5-10), όμως οι Ντε Κολό και Ουλανόβας έβαλαν το τρένο στις ράγες, προτού ο Άλι με δύο τρίποντα δώσει το έναυσμα στο τέλος του δεκαλέπτου (24-20).

Η επίθεση συνέχισε απτόητη να βελτιώνεται, την ώρα που η άμυνα “έσφιξε” για τα καλά (μόλις 10 πόντοι παθητικό στο δεύτερο δεκάλεπτο). Ο Ουλανόβας εκτελούσε απτόητος, οι Βέσελι και Ντουβερίογλου έστησαν… οδόφραγμα και η Φενέρ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (42-30).

Στην τρίτη περίοδο έκανε την εμφάνιση του και ο Λορέντζο Μπράουν (12π.), εκτοξεύοντας την διαφορά στο +16, κάτι το οποίο αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για το σύνολο του Ομπράντοβιτς. Ένα 5-0 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου έδωσε μερικές ελπίδες στον Ερυθρό Αστέρα, που όμως αποδείχθηκαν φρούδες.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν πάλι το γκάζι, ξέφυγαν και ολοκληρώσαν εμφατικά τον αγώνα, όπως καταλαβαίνει κανείς και από το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-30, 57-41, 77-63