Μπασκόνια – Ρεάλ 76-63: Σαρωτικοί Βάσκοι υπέταξαν τη “βασίλισσα”! (videos)

2020-10-02T22:49:24+00:00 2020-10-02T23:57:26+00:00.

02/Oct/20 22:49

baskonia_real

Η Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μπήκε ιδανικά στην Ευρωλίγκα, αναγκάζοντας τη Ρεάλ να… υποκλιθεί (76-63) στη Βιτόρια με τρομερό Χένρι και Πίτερς.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας έκαναν τρομερή πρεμιέρα στην Ευρωλίγκα, με νίκη επί της Ρεάλ στη Βιτόρια, ενώπιον 400 φίλων τους, εξαιτίας των μέτρων του κορωνοϊού, αναγκάζοντας την ομάδα του Λάσο να μπει με το αριστερό στη διοργάνωση!

Ο Χένρι και ο Πίτερς διέλυσαν την άμυνα της Ρεάλ και η Μπασκόνια πανηγύρισε τη νίκη, κυριαρχώντας στην τελευταία περίοδο, αφήνοντας την μεγάλη της αντίπαλο μέσα στον προβληματισμό για την ισχνή παραγωγικότητά της…

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή, καθώς η Ρεάλ βάζοντας την μπάλα στο ζωγραφιστό επιχείρησε να χτίσει διαφορά, αλλά οι Βάσκοι δεν την άφηναν να ξεφύγει (15-16, 10’).

Μάλιστα με τον Γκιεντράιτις πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα νωρίς στη δεύτερη περίοδο (20-19) και με τις βολές του Πίτερς μπόρεσαν να πάνε στην ανάπαυλα με μικρό δικό τους προβάδισμα (33-29, 20’).

Ο Καμπάτσο δρομολόγησε ένα σερί των φιλοξενούμενων που έβαλε τις βάσεις για 40-45 (27’), αλλά με 12-4 στο υπόλοιπο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου με τον Πίτερς, η Μπασκόνια μπήκε στη θέση του οδηγού (52-49, 30’).

Στη συνέχεια αυτό έγινε ακόμα πιο σαφές, με τον γρήγορο ρυθμό να οδηγεί σε εκτόξευση της διαφοράς στο +10 (66-56, 35’), με το τελικό 76-63 να είναι η καλύτερη σφραγίδα για μια μεγάλη νίκη της ομάδας του Ιβάνοβιτς!

Με τέτοιον Πιέρια Χένρι η Μπασκόνια δε φοβόταν τίποτα… Αντίθετα είχε να φοβηθεί η άμυνα της Ρεάλ την οποία φόρτωσε με 23 πόντους, 6 ασίστ σε μια μεγάλη βραδιά, έχοντας δίπλα του τον Πίτερς (18π., 6ριμπ.) και τους Γκιεντράιτις και Βιλδόζα (12π. έκαστος) για να έρθει η νίκη. Ο Καμπάτσο προσπάθησε (17π.), αλλά δεν έβρισκε στηρίγματα, παρά μόνο με εξαιρέσεις (Κάρολ 10, Ταβάρες 10).

Που κρίθηκε

Τα υπερδιπλάσια λάθη της Ρεάλ σε σχέση με ασίστ (7-15) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, όπως κι η τελευταία περίοδο, όπου το 54-52 (31’) ήταν τελευταία επαφή των Μαδριλένων με το σκορ, αφού η Μπασκόνια παγίωσε διψήφια διαφορά ως το τέλος…

Δεκάλεπτα: 15-16, 33-29, 52-49, 76-63.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Μπισάνγκ, Μάικιτς