Εφές – Φενέρ 71-80: Η μία πείθει, η άλλη ακόμα ψάχνεται (videos)

2020-10-08T21:28:02+00:00 2020-10-08T23:09:31+00:00.

08/Oct/20 21:28

Η Φενέρ ήταν το απόλυτο αφεντικό στο ντέρμπι της Πόλης, με την ομάδα του Κοκόσκοφ να επικρατεί με 80-71 και να κάνει το 2/2 στην φετινή Ευρωλίγκα. Από την άλλη οι “μπλε” προβληματίζονται έντονα μετά το 0/2.

Κάνοντας μια πειστική εμφάνιση απέναντι στην συμπολίτισσά της Εφές, η Φενέρ επικράτησε εκτός έδρας με 80-71 και διπλασίασε τις νίκες στην στην φετινή Ευρωλίγκα.

Από την άλλη η Εφές δείχνει πως δεν είναι και καλή κατάσταση, μένοντας χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές, με την απουσία του Λάρκιν να έχει συμβάλει σημαντικά σε αυτό.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Η Φενέρ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση (5-10, 2’) όμως η Εφές, με τον Σιμόν να παίρνει μπροστά, έκανε το σκορ 17-10 (7’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-16.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί -9 για το 23-25 (14’), με το ματς πλέον να γίνεται θρίλερ! Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια μέχρι το 17’ (35-32), όμως ένα 0-10 της Φενέρ διαόρφωσε το 35-42 του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Φενέρ είχε τον έλεγχο και έφτασε στο +9 με καλάθι του Βέσελι (37-46, 22’). Ο Μπομπουά πάτησε γκάζι και η Εφές μπήκε και πάλι στο ματς (51-50, 28’), όμως οι παίκτες του Κοκόσκοφ είχαν την απάντηση και έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 54-61.

Ο Σιμόν μείωσε και πάλι στον πόντο (60-61, 32’), αλλά και πάλι η Φενέρ είχε τον πρώτο λόγο, φτάνοντας στο +10 για πρώτη φορά στο ματς (64-74, 37’). Το τέλος του αγώνα ήταν απλά μια τυπική διαδικασία στην συνέχεια, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Έτσι η Φενέρ επικράτησε μέσα στην έδρα της Εφές με 71-80 και έστειλε μήνυμα ενόψει της συνέχειας…

Πού κρίθηκε:

Η Φενέρ είχε πάντα απάντηση στις αντεπιθέσεις της Εφές, ενώ κομβική ήταν η υπεροχή στα ριμπάουντ με 44 έναντι 22, στατιστικό που κάλυψε τα 21 λάθη των νικητών.

Παίκτης κλειδί:

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν σπουδαίος, έχοντας 20 πόντους, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ακόμα οι Λορέντζο Μπλράουν (17π.) και Βέσελι (13π., 10ρ.).

Από την άλλη η μεγάλη εμφάνιση του Κρούνισλαβ Σιμόν, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/5 τρίοντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ και συνολικά 34 βαθμούς στην αξιολόγηση δεν ήταν αρκετή.

Διαιτητές: Ρίζικ, Γκαρσία, Πουλκ.

Δεκάλεπτα: 23-16, 35-42, 54-61, 71-80.