Άλμπα – Μπάγερν 72-90: Εντυπωσιακή επικράτηση στο ντέρμπι με MVP Μπάλντουϊν! (videos)

2020-10-09T21:53:10+00:00 2020-10-09T22:53:54+00:00.

09/Oct/20 21:53

Η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα και μάλιστα στο Βερολίνο απέναντι στην Άλμπα με το εντυπωσιακό 90-72 κερδίζοντας το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μπορεί να στάθηκε άτυχη την πρώτη αγωνιστική και να ηττήθηκε στο Μόναχο από την Μιλάνο στην παράταση, όμως έδειξε πως φέτος δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος στην Ευρωλίγκα “διαλύοντας” την εγχώρια αντίπαλο της Άλμπα στο Βερολίνο με 90-72.

Πλέον η Μπάγερν με ρεκόρ 1-1 δείχνει πως δεν θα “παραδοθεί” εύκολα φέτος, ενώ η Άλμπα ξεκίνησε άσχημα με 0-2 ρεκόρ.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Το ματς

“Show” η Μπάγερν στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν από νωρίς με 13-5 (στο 5’), όμως η Μπάγερν μείωσε σε 21-19 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Άλμπα μπροστά με 27-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς  η ομάδα του Τρινκιέρι μπήκε με απίστευτο τρόπο και με επιμέρους σκορ 15-2 προηγήθηκε με 36-29 (στο 16’) και έδειξε ικανή για το διπλό. Οι Βαυαροί ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με συνολικό επιμέρους σκορ 31-9 και προβάδισμα 16 πόντων (52-36)!

Συνεχίστηκε το “πάρτι” στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο του γερμανικού ντέρμπι ήταν μία παρόμοια εικόνα με το τρίτο δεκάλεπτο καθώς η Μπάγερν όχι απλά διατηρούσε τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά προηγήθηκε κιόλας με 20 πόντους (67-47 στο 26′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 67-52 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους στο +17 (71-54).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι Βαυαροί ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 7-2 και “καθάρισαν” το παιχνίδι όντας μπροστά με 78-56 στο 33ο λεπτό. 5 λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά ήταν στους 24 πόντους (85-61) και στην λήξη η Μπάγερν πήρε το ντέρμπι με 90-72!

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο όπου η Μπάγερν έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 31-9 και από το -6 (27-21) βρέθηκε στο +16 (52-36) διαφορά η οποία δεν ανατράπηκε ποτέ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπάλντουϊν και πάλι ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Βάιλερ – Μπαμπ με 15 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Λούτσιτς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 36-52, 54-71, 72-90