Ρεάλ – Χίμκι 94-85: Νίκησε, αλλά δεν… έπεισε (videos)

2020-10-14T22:42:04+00:00 2020-10-14T23:36:06+00:00.

14/Oct/20 22:42

Η Ρεάλ, χωρίς να ζοριστεί, αλλά και χωρίς να… πείσει, πήρε τη νίκη απέναντι στην μισή Χίμκι με 94-85, σπάζοντας το… ρόδι στην φετινή Ευρωλίγκα.

Χωρίς να χρειαστεί να πατήσει γκάζι, η Ρεάλ πήρε τη νίκη με άνεση απέναντι στη Χίμκι, η οποία κατέβηκε στη Μαδρίτη με πολλά προβλήματα και αποδεκατισμένο ρόστερ.

Ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε ματς, καθώς η Ρεάλ πήρε τον έλεγχο στη συνέχεια και χωρίς να χρειαστεί να πατήσει γερά το πόδι στο γκάζι, έφτασε στην επικράτηση. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Ρεάλ στην φετινή Ευρωλίγκα, ενώ από την άλλη η Χίμκι παραμένει χωρίς θετικό αποτέλεσμα μετά από 3 αγωνιστικές.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Η Χίμκι μπήκε στο ματς με ένταση και πήρε το προβάδισμα για λίγο, όμως η Ρεάλ, η οποία έδειξε να αιφνιδιάζεται για λίγο, επέστρεψε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 25-25. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γερά και στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως η Ρεάλ βρήκε λύσεις με τους Γιουλ και Λαπροβίτολα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με +8 (49-41).

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (22’), όμως η Χίμκι συνέχισε να παλεύει με όποιον τρόπο μπορούσε και κράτησε την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (70-57, 30′). Μάλιστα στην τελευταία περίοδο κατάφερε και να μειώσει την διαφορά, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την Ρεάλ νικήτρια μεν (94-85) αλλά χωρίς να… πείσει με την εμφάνισή της. Αντίθετα οι Ρώσοι έδειξαν μαχητικό πνεύμα, παρότι κατέβηκαν με τεράστιες απουσίες στη Μαδρίτη.