Ζαλγκίρις – Εφές 89-73: ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ τους Τούρκους και παρέμεινε αήττητη! (videos)

2020-10-15T20:42:32+00:00 2020-10-15T21:30:36+00:00.

15/Oct/20 20:42

Η Ζαλγκίρις ήταν συγκλονιστική απέναντι στην Εφές, φτάνοντας άνετα στη νίκη (89-73), με τους Λιθουανούς να παραμένουν αήττητοι στην φετινή Ευρωλίγκα.

Παραδίιδοντας μαθήματα όμορφου μπάσκετ στο παρκέ, η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη κόντρα στην Εφές με 89-73 και έκανε το 4/4 στην φετινή Ευρωλίγκα! Από την άλλη η Εφές, η οποία και πάλι δεν είχε στην διάθεσή της τον Λάρκιν, δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα – φόβητρο της περασμένης σεζόν, κάτι στο οποίο συνέβαλε και η πολύ κακή βραδιά των Μίτσιτς και Σίνγκλετον.

Πλέον η Εφές βρίσκεται στο 1-3, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα την σεζόν στην Ευρωλίγκα, ενώ μένει να δούμε πότε θα βρει ξανά τον ρυθμό της. Από την άλλη η Ζαλγκίρις αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη της φετινής σεζόν, καθώς, εκτός από το γεγονός ότι παραμένει αήττητη, παρουσιάζει πολύ όμορφο θέαμα στο παρκέ.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Σούπερ ξεκίνημα η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με τρομερό ρυθμό το ματς, την ώρα που η Εφές έδειξε να χωλαίνει. Η διαφορά πήγε στους 8 (13-4, 5’) χάρη σε τρίποντο του Χέιζ, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, φτάνοντας στο 25-16 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Μείωσε – για λίγο – η Εφές

Η Εφές βρήκε λύσεις με τους Σίμον και Ντάνστον, μειώνοντας στον πόντο (32-31, 14’), όμως η Ζαλγκίρις δεν πτοήθηκε. Οι Λιθουανοί βρήκαν λύσεις και πάλι, ανέβασαν την πίεσή τους και έτσι το τέλος του ημιχρόνου την βρήκε μπροστά με 6 (41-35).

Πάτησαν γκάζι οι γηπεδούχοι

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ζαλγκίρις πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ από όλους τους παίκτες τους και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας πάνω από τους 10, ενώ η περίοδος έκλεισε στο 66-55.

+20 και τα πάντα τελείωσαν…

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με την Εφές να έχει μείνει από δυνάμεις και να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό των Λιθουανών. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20, με τα πάντα να έχουν κριθεί. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Ζαλγκίρις νικήτρια με 89-73.

Πού κρίθηκε:

Η Ζαλγκίρις έκανε εκπληκτική δουλειά στην επίθεση, σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά (69% δίποντα, 52% τρίποντα) και μοίρασε εξαιρετικά τη μπάλα, όπως φαίνεται και από τις 26 ασίστ της.

Παίκτης κλειδί:

Ο Χέις είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 23 βαθμούς στο PIR, ενώ ο Λεκαβίτσιους πρόσθεσε 12 πόντους με 5 ασίστ.

Για την Εφές, ο Σιμόν είχε 16 πόντους και ο Ντάνστον 20, με τον Αμερικανό να κάνει επίσης 2 μπλοκ, φτάνοντας έτσι τον Φραν Βάσκεθ στην πρώτη θέση της λίστας με 249 τάπες.

Δεκάλεπτα: 25-16, 41-35, 66-55, 89-73.