Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 97-89: “Έπεσε” όρθιος στη Βαρκελώνη (videos)

2020-10-15T23:26:32+00:00 2020-10-16T00:14:25+00:00.

15/Oct/20 23:26

mitoglou_barcelona_pao

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε πολύ σκληρά, αλλά “λύγισε” στην παράταση στη Βαρκελώνη (97-89), χωρίς πόιντ γκαρντ στο δεύτερο ημίχρονο και Παπαπέτρου από το 35’. Εξαιρετικοί Φόστερ και Μήτογλου, πλήγωσαν τους “πράσινους” Καλάθης, Ντέιβις και Χίγκινς.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα πιστή στο δόγμα της… μάχης μέχρις εσχάτων ανεξαρτήτως αντιπάλου, διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη στο Palau απέναντι στην πανάκριβη Μπαρτσελόνα, που παρατάχθηκε χωρίς το πιο ακριβό αστέρι της (Μίροτιτς) και μετά τον Κλαβέρ λίγο πριν το τζάμπολ κι έχασε νωρίς τον Αμπρίνες.

Όμως και ο Παναθηναϊκός που έχασε στο δεύτερο ημίχρονο τον Σάικς κι είχε νοκ άουτ τον Παπαπέτρου με πέντε φάουλ από το 35’, έχτισε διαφορά 11 πόντων χάρη στον Φόστερ που την έχασε γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά με τις 3/3 βολές του Κασελάκη έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι λύσεις των Καταλανών και η εμπειρία τους έγειρε την πλάστιγγα, με τη νίκη να καταλήγει στην ομάδα του Σάρας και του Καλάθη, που ήταν εκ των κορυφαίων των νικητών, δίπλα σε Ντέιβις και Χίγκινς.

Πλέον η Μπάρτσα έχει ρεκόρ 3-1 ενώ ο Παναθηναϊκός 1-2 αντίστοιχα κι ενώ αναμένει την απόφαση και πλέον τον επαναπρογραμματισμό του αγώνα με τη Βιλερμπάν που δεν έγινε προ 48 ωρών.

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Συγκεντρωμένος

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φανερά διαβασμένος στο παιχνίδι και με σαφή στόχο να περιορίσει τις κατοχές και να τις ελέγξει μέσω των ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα αναγκάστηκε σε δύο γρήγορα λάθη και κακές επιθετικές επιλογές, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο τρανζίσιον με τον Φόστερ για το 2-11 (4:15’’) που έγινε και 4-15 (5:15’’), προκαλώντας την έκρηξη του Σάρας στον πάγκο κι ενώ ο Αμπρίνες είχε τεθεί νοκ άουτ!

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 13-18 υπέρ του Παναθηναϊκού, παρά τα 5 λάθη του, τα οποία όμως στοίχισαν στη συνέχεια, σε συνδυασμό με την είσοδο του Καλάθη, που έκανε πιο ορθολογική και με περισσότερη φαντασία την παρέα του.

Ο Κούριτς ολοκλήρωσε σερί 8-0 (21-18), με την επιστροφή του Φόστερ στο παρκέ να δίνει τις λύσεις που δεν είχε επιθετικά η ομάδα του Βόβορα, που δημιουργούσε τις σωστές προϋποθέσεις, αλλά δεν έβαζε την μπάλα στο καλάθι.

Ο Αμερικανός είχε έξι σερί πόντους, έφτασε τους 16 και οι “πράσινοι” ανέκτησαν το πάνω χέρι (21-24, 13’), με τους Καταλανούς να απαντούν με δικό τους 8-0 μέσα σε ένα λεπτό (29-24).

Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε την συγκέντρωσή του που στιγμιαία είχε δώσει ελεύθερα σουτ στους παίκτες του Σάρας και μέσα από την άμυνα μπόρεσε να βρει πόντους στο τρανζίσιον εκ νέου (29-31, 18’), πριν ο Ερτέλ βάλει μπροστά τους γηπεδούχους στην ανάπαυλα (36-35, 20’).

Έχασε γρήγορα τη διαφορά

Ο βαθμός συγκέντρωσης των παικτών του Βόβορα φάνηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Φόστερ έχοντας πάρει ανάσες επέστρεψε ακόμα πιο ζεστός και με τη βοήθεια του Μήτογλου δρομολόγησε το μεγαλύτερο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (44-55, 26:30’’), που βρήκαν και εύστοχα τρίποντα που δεν είχαν στο πρώτο ημίχρονο.

Πλέον οι “πράσινοι” δεν είχαν τον Σάικς που τέθηκε νοκ άουτ για το δεύτερο μέρος λόγω τραυματισμού και η πίεση που άσκησαν οι Καταλανοί στον Σαντ-Ρος είχε αποτέλεσμα την ανατροπή των δεδομένων.

Δύο τρίποντα από Κούριτς και Καλάθη έδωσαν το έναυσμα και οι ψηλοί (Ντέιβις, Οριόλα) ολοκλήρωσαν σερί 12-0 (56-55), πριν το ισόπαλο 58-58 (30’).

Παράταση και θρίλερ

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Μπάρτσα να προσπαθεί να χτίσει μομέντουμ (62-58), αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε άμεσα με Μήτογλου και Νέντοβιτς (62-63, 33’).

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια (67-68, 36’), αλλά οι “μπλαουγράνα” χτύπησαν στην καρδιά της ρακέτας με τον Ντέιβις που σκόραρε τέσσερις σερί (71-68, 38’) κι ενώ ο Παπαπέτρου είχε βγει νοκ άουτ λόγω φάουλ. Ο Κασελάκης μείωσε (71-70) και οι “πράσινοι” έχασαν διπλή ευκαιρία να περάσουν μπροστά με Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος.

Ακολούθησαν 2/2 βολές του Χίγκινς (73-70) και 2/2 βολές του Μήτογλου (73-72), με τον Ερτέλ να αστοχεί, αλλά παρότι ο Παπαγιάννης πήρε το ριμπάουντ, του έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια ο Καλάθης!

Έτσι ο Ντέιβις έκανε με βολές το 75-72 και ο Κασελάκης ήταν απόλυτα ψύχραιμος κερδίζοντας το φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, έχοντας 3/3 βολές που έστειλαν το ματς στην παράταση (75-75), καθώς ο Χίγκινς αστόχησε στην εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η περιφερειακή άμυνα πρόδωσε τον Παναθηναϊκό, που κλήθηκε να κυνηγά τους γηπεδούχους, οι οποίοι με Χάνγκα και Ντέιβις έφτασαν στο +8 (89-81, 43’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους, καθώς τα σουτ των Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος ήρθαν αργά, σε μια βραδιά ωστόσο όπου οι “πράσινοι” πάλεψαν ως το τέλος για άλλη μια φορά.

Ο Ντέιβις ήταν κυρίαρχος στις ρακέτες προς τέρψη της Μπαρτσελόνα, με καθοριστική συμβολή στη νίκη της (20π.), έχοντας δίπλα του τον σταθερό Χίγκινς (24π.), με λύσεις από τον Κούριτς, αλλά και από τον πολύ θετικό για την Μπάρτσα, Καλάθη (14π., 6ριμπ., 6ασ.). Ο Παναθηναϊκός στήριξε πολλά στην επίθεση στον εξαιρετικό και πάλι Φόστερ (24π.), ενώ ο Μήτογλου ήταν εντυπωσιακός (16π., 12ριμπ.), μαζί με τα ξεσπάσματα του Σαντ-Ρος.

Που κρίθηκε

Πολλά κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Παναθηναϊκός έχτισε διαφορά 11 πόντων (44-55), την οποία όμως έχασε πολύ γρήγορα και δέχθηκε σερί 12-0. Από εκεί και πέρα το ντέρμπι ήταν ως το τέλος, με την απόλυτη ψυχραιμία του Κασελάκη με 3/3 βολές να στέλνει το ματς στην παράταση (75-75), εκεί όμως οι περισσότερες λύσεις των Καταλανών και η κούραση έκαναν τη διαφορά.

Δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 (κ.α.), 97-89

Διαιτητές: Λαμόνικα, Λάτισεβς, Βίλιους