Ολυμπιακός – Μακάμπι 85-82: Ατσάλινος Ολυμπιακός… λυτρωτής Χάρισον! (videos)

2020-10-16T21:53:58+00:00 2020-10-16T23:19:05+00:00.

16/Oct/20 21:53

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÏÓÖÐ - ÌÁÊÁÌÐÉ ÔÅË ÁÂÉÂ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Φοβερό και τρομερό ματς στο ΣΕΦ, με τον Άαρον Χάρισον να βάζει ένα τρομερό τρίποντο στο μηδέν για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό κόντρα στη Μακάμπι με 85-82!

Φοβερό και τρομερό ματς, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει την Μακάμπι στο τέλος, με ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο του Άαρον Χάρισον στο… μηδέν για το τελικό 85-82!

Ο δύο ομάδες προσέφεραν ένα μοναδικό θέαμα, σε μία αναμέτρηση που πήγε πόντο-πόντο, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να ισοφαρίζει σε 82-82 στο -7” και τον Αμερικανό των ”ερυθρολεύκων” να απαντάει με τον καλύτερο τρόπο στο φινάλε με σουτ από τα 9+ μέτρα!

Οι ”ερυθρόλευκοι” είδαν την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μένει στο παιχνίδι μέχρι το τέλος, όμως έδειξαν πως επιστρέφει το… DNA που είχε για πολλά χρόνια και η νοοτροπία ”refuse to lose”.

Με αυτό το αποτέλεσμα πλέον, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται στο 3-1 με 3 σερί νίκες, την ώρα που η Μακάμπι έμεινε στο 1-3 με 3 σερί ήττες.

Για την 5η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στο Μόναχο για το ματς με τη Μπάγερν (23/10), ενώ η Μακάμπι φιλοξενείται από τη Χίμκι (23/10).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τρίποντα για το 8-4, πριν έρθει ν αντίδραση της Μακάμπι με μπροστάρη τον Κρις Τζόουνς και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ για το 8-14 του 6′. Ο Οκτάβιους Έλις αποτέλεσε επιθετικό στήριγμα των γηπεδούχων, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 15-22.

Η είσοδος του Βασίλη Σπανούλη -ο οποίος και έγινε πρώτος σε εύστοχα σουτ στην Ευρωλίγκα– και του Χασάν Μάρτιν άλλαξαν το σκηνικό με ένα επιμέρους 16-4 να φέρνει το σκορ στο 31-26 στο 15′. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σταθερά, με τον Άαρον Χάρισον να δίνει πολλές λύσεις, για το 44-42 της ομάδας του στο ημίχρονο, παρά τις προσπάθειες των Οθέλο Χάντερ και Οζ Μπλέιζερ.

Ματσάρα και… Χάρισον!

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε θετικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος και έφτασε μέχρι και το +10 (54-44) με τους Σάσα ΒεζένκοφΣακίλ ΜακΚίσικ να σκοράρουν, έμεινε όμως χωρίς σκορ για πάνω από 2′, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να μειώσει 61-58, με τον Ελάιζα Μπράιαντ και τον Οθέλο Χάντερ να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση. Αποτέλεσμα, το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει με το σκορ στο 69-66.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και μία ”μάχη” πόντο-πόντο μέχρι τέλους, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 71-68, πριν περάσει μπροστά η Μακάμπι με 73-74 στο 34′. Ο Σπανούλης έκανε το 75-74, με τον Ουίλμπεκιν να γράφει το 75-77, πριν δώσει νέο προβάδισμα ο Βεζένκοφ με 78-77 και 80-78 με 2/2 βολές. Ο Σπανούλης με φοβερό καλάθι πήγε στο 82-79, με τον Ολυμπιακό να χάνει διπλή ευκαιρία να τελειώσει το ματς, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Βεζένκοφ, το δεύτερο κομβικό του στη τέταρτη περίοδο.

Σπανούλης και Χάρισον αστόχησαν σε τρίποντο, το ίδιο έκανε και ο Μπλέζερ, με τη Μακάμπι να κάνει 0/2 βολές με Τζόουνς, με τον Καλοϊάρο να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και τον Ουίλμπεκιν να ισοφαρίζει σε 82-82 με 7” να απομένουν. Ο Ολυμπιακός έχασε χρόνο λόγω φάουλ, ο Χάρισον όμως έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο για το 85-82!

Πού κρίθηκε: Στο τεράστιο σουτ του Χάρισον στο τελευταίο -κυριολεκτικά- δευτερόλεπτο!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός ο Χασάν Μάρτιν με 16 πόντους-8 ριμπάουντ, ενώ 14-5 είχε ο Σάσα Βεζένκοφ, 12 ο ήρωας Άαρον Χάρισον, 11 ο Βασίλης Σπανούλης και 6 με 4 ασίστ ο Κώστας Σλούκας.

Τους 15 πόντους-6 ριμπάουντ έφτασε ο Οθέλο Χάντερ, με τον Κρις Τζόουνς να μετράει 12 και 6 ασίστ, ενώ 18 είχε ο Σκότι Ουίμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

Ολυμπιακός: Χάρισον 12, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 11, Σλούκας 6, Μάρτιν 16, Βεζένκοφ 14, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 3, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 5, Έλις 8, ΜακΚίσικ 4

Μακάμπι: Μπράιαντ 12, Ουίλμπεκιν 18, Τζόουνς 12, Καλοϊάρο 7, Χάντερ 15, Κόεν, Ντόρσεϊ 4, Μπλέιζερ 10, Μπέντερ, Σάχαρ, Ζίζιτς 4, Άλμπερ

Χασάν Μάρτιν: Κυρίαρχος των αιθέρων! (video)

Σάσα Βεζένκοφ: Τα… ΕΣΤΑΞΕ από το τρίποντο (videos)

Κώστας Σλούκας: Ο 8ος Έλληνας με 250+ συμμετοχές στην Ευρωλίγκα!