Χίμκι – Μακάμπι 87-89: Ήρωας ο Ντόρσεϊ και ΜΕΓΑΛΟ “διπλό” στην παράταση (videos)

2020-10-23T21:16:18+00:00 2020-10-23T23:21:58+00:00.

23/Oct/20 21:16

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Μακάμπι άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Χίμκι (89-87), με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει μια ΜΥΘΙΚΗ εμφάνιση!

Παρά την επιστροφή του Σβεντ, η Χίμκι δεν μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της πρώτης της νίκης στην φετινή Ευρωλίγκα, καθώς η Μακάμπι, χάρη στην ΤΡΟΜΕΡΗ εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ, πέρασε από τη Μόσχα, επικρατώντας στην παράταση με 89-87.

Βέβαια για να πάει εκεί το ματς έβαλε το… χεράκι του ο διεθνής Ελληνοαμερικανός γκαρντ της Μακάμπι, καθώς με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 81-81, στέλνοντας το ματς στον έξτρα χρόνο. Εκεί ο ίδιος κλείστηκε, όμως οι συμπαίκτες του ήταν εκεί, ολοκληρώνοντας την… δουλειά.

Με αυτή της τη νίκη η Μακάμπι ανέβηκε στο 2-3, ενώ η Χίμκι παραμένει χωρίς την χαρά τις νίκης μετά και την 5η αγωνιστική.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Σούπερ ξεκίνημα για την Ζενίτ, αλλά…

Το ξεκίνημα της Χίμκι ήταν εντυπωσιακό, με τους γηπεδούχους να φτάνουν άμεσα στο 12-2 (5’), περνώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Η απάντηση της Μακάμπι όμως ήταν άμεση, με τους  φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 18-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Δηλώνει παρών η Μακάμπι

Ζίζιτς και Ντόρσεϊ πήραν τα όπλα τους για την Μακάμπι και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμα και στο +8 με 28-36 (18’). Η απάντηση για την Ζενίτ ήρθε από τον Βορόνοφ, ο οποίος με 5 αναπάντητους πόντους διαμόρφωσε το 33-36 του ημιχρόνου.

Μονομαχία Σβεντ – Ντόρσεϊ

Ο Σβεντ ξύπνησε στο δεύτερο και η Χίμκι ανέκτησε τα ηνία, με την διαφορά να φτάνει στους 5 (46-41, 25’), όμως ο Ντόρσεϊ δήλωσε παρών, με το προβάδισμα να αλλάζει εκ νέου χέρια (48-51, 17’). Ένα τρίποντου του Έλληνα γκαρντ έκανε το 53-58, όμως ο Σβεντ με δίποντο διαμόρφωσε το 55-58 (30’).

Ντόσεϊ και… παράταση!

Ο Μονρό με 9 σερί πόντους έκανε το 64-58 (31’), με τη Χίμκι να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ντόρσεϊ έδωσε λύσεις στην ομάδα του και το παιχνίδι έγινε και πάλι θρίλερ. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με τη Χιμκι να είναι στο 81-78 15’’ πριν το τέλος. Παρόλα αυτά ο Ντόρσεϊ ήταν και πάλι εκεί, στέλνοντας το ματς στην παράταση με 81-81.

Και η ουγιά να γράφει… Μακάμπι

Εκεί η Μακάμπι βρήκε λύσεις από άλλους, καθώς ο Ντόρσεϊ κλείστηκε, φτάνοντας εν τέλει στην μεγάλη επικράτηση με 87-89.

Πού κρίθηκε:

Το μεγάλο τρίποντο του Ντόρσεϊ έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου η Μακάμπι είχε τις λύσεις και έφτασε στην τελική επικράτηση. Κομβικό για το ματς το ποσοστό στα τρίποντα της Μακάμπι (14/32, 43,8%), το οποίο βέβαια οφείλετε κατά πολύ στον Ντόρσεϊ και τα 8/13 τρίποντά του.

Παίκτης Κλειδί:

Φυσικά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ! Ο Ελληνοαμερικανός ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ, έχοντας 26 πόντους με 8/13 τρίποντα, ενώ εκείνος έστειλε με τρίποντο το ματς στον έξτρα χρόνο. Πολύ καλοί οι Κολοϊάρο (15π., 10ρ.), Ζίζιτς (16π.) και Ουίλμπεκιν (12π., 6ας).

Από την άλλη ο Σβεντ είχε 32(!) πόντους και 11 ασίστ, αλλά και 8 λάθη, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μονρό και 14 ο Μπούκερ.

Δεκάλεπτα: 18-16, 33-36, 55-58, 81-81, 87-89 (παρ.).