ΤΣΣΚΑ – Βαλένθια 84-75: Έργο Μάικ Τζέιμς η επιστροφή στις νίκες (videos)

2020-10-29T19:56:08+00:00 2020-10-29T21:26:44+00:00.

29/Oct/20 19:56

Δύο σερί ήττες ήταν πάρα πολλές για την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη, που είχε μπροστάρη τον Μάικ Τζέιμς για να πάρει τα ηνία και τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια (84-75).

Το κακό δεν τρίτωσε για την ΤΣΣΚΑ, η οποία μετά τις αποτυχίες απέναντι σε Άλμπα και Ερυθρό Αστέρα, υπέταξε την Βαλένθια στη Μόσχα για να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 3-3, αφήνοντας την ισπανική ομάδα στο 3-2 αντίστοιχα.

Μεγάλο μερίδιο στη νίκη έχει ο Μάικ Τζέιμς, που έβαλε τις βάσεις με το ξέσπασμά του στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν σκόραρε τους 15 εκ των 17 πόντων του και όταν η Βαλένθια επιχείρησε να επιστρέψει στο τρίτο δεκάλεπτο, βγήκαν μπροστά και οι Κλάιμπερν, Χίλιαρντ και Βόιγκτμαν για νέο σερί που δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν.

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Στην πρώτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ όσο και να ήθελε, δε μπορούσε να αποσπαστεί από τη Βαλένθια, με το 17-16 του 10’ να αποτυπώνει πόσο αμφίρροπη ήταν η περίοδος.

Αυτό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον άποντο ως τότε Τζέιμς να αρχίζει να δίνει σκορ και να βάζει λιθαράκι για σερί 11-0 στην περίοδο, που ήταν συνολικά 15-0, αρχίζοντας από το 9’ (28-16, 13:30’’).

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε τ’ όπλο του και σκόραρε 15 πόντους κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και το προβάδισμα άνηκε πλέον ξεκάθαρα στους γηπεδούχους παρά την άμεση αντίδραση της ομάδας του Πονσαρνάου, που ισοφάρισε προσωρινά (30-30, 16′), πριν ακολουθήσει νέο σερί (44-35, 20’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας και στο -1 (59-58, 29’), αλλά και πάλι το… άγγιγμα των παικτών του Ιτούδη στο γκάζι έφερε επαναφορά του +11 (71-60, 33’), με τον Χίλιαρντ και τον Κλάιμπερν να βγαίνουν μπροστά.

Πλέον το… τιμόνι ήταν στα χέρια της ΤΣΣΚΑ, που δεν άφησε την ισπανική ομάδα να πλησιάσει εκ νέου κι έτσι η νίκη ήρθε για τους γηπεδούχους χωρίς περαιτέρω αγωνία.

Παίκτης-κλειδί

Όταν είναι καλά ο Μάικ Τζέιμς, είναι καλά και η ΤΣΣΚΑ. Όταν ο Αμερικανός γκαρντ άρχισε να σκοράρει (15 εκ των 17 συνολικά πόντων του στη δεύτερη περίοδο), η ομάδα του Ιτούδη ρόλαρε κι έτρεξε σερί 15-0 για να πάρει τα ηνία και να μη χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα παρά την αντεπίθεση της Βαλένθια. Πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο των Κλάιμπερν (15π.), Χίλιαρντ (12π.), Βόιγκτμαν (11π.) και Σενγκέλια (10π., 6ριμπ.). Οσο για τον Μιλουτίνοφ, πήρε ελάχιστες μπάλες (3π., 1/3διπ.), αλλά μάζεψε 8 ριμπάουντ. Για τη Βαλένθια ξεχώρισε ο Κάλινιτς (15π.).

Που κρίθηκε

Τα μόλις 6 λάθη της ΤΣΣΚΑ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για όσα έγιναν στη Μόσχα, καθώς η Βαλένθια είχε διπλάσια (12), πέραν των δύο σερί των γηπεδούχων, στη δεύτερη περίοδο (από το 13-16 στο 28-16) και στην τέταρτη (από το 59-58 στο 71-60).

Δεκάλεπτα: 17-16, 44-35, 62-58, 84-75

Διαιτητές: Λάτισεβς, Μόγκουλκοτς, Γκόντας