Μακάμπι – Φενέρ 65-75: Πέρασε από το Τελ Αβίβ με άμυνα… γρανίτη (videos)

2020-10-29T22:02:32+00:00 2020-10-29T23:14:52+00:00.

29/Oct/20 22:02

Η Φενέρ, χάρη στην τρομερή της άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέρασε από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι με 75-65. Με αυτό τον τρόπο η τουρκική ομάδα επέστρεψε και πάλι στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τρεις σερί ήττες, η τελευταία εκ των οποίων ήρθε στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η άμυνα της Φενέρ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ, με την ομάδα του Κοκόσκοφ να περνάει από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι με 75-65.

Η διαφορά διαμορφώθηκε στο τέλος, εκεί όπου η Φενέρ εγκλώβισε την Μακάμπι, επιτρέποντάς της μόνο 11 πόντους από το 30′ και μετά. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 3-3, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 2-4

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Δυναμικό ξεκίνημα η Μακάμπι, αλλά…

Η Μακάμπι μπήκε δυναμικά στο ματς και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας γρήγορα στο +9 (13-4, 5’) και δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Η Φενέρ προσπάθησε να μειώσει, κάτι που εν τέλει τα κατάφερε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-18.

Επέστρεψε η Φενέρ

Η Φενέρ βρήκε λύσεις από μακριά και για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με καλάθι του Έντι (24-26, 13΄), όμως η Μακάμπι δεν πτοήθηκε και απάντησε άμεσα. Οι φιλοξενούμενοι από πλευράς τους δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Σφαιρόπουλου να πάρει μεγάλη διαφορά και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-35, χάρη σε καλάθι του Ουίλμπεκιν.

Τα ηνία στους φιλοξενούμενους

Η Μακάμπι είχε ένα μικρό προβάδισμα, όμως η Φενέρ, με 4 σερί πόντους του Μπράουν έκανε το σκορ 47-47 (26’), με τα πάντα να ξεκινούν από την αρχή. Ο ΝτεΚολό με δίποντο έκανε το 47-49, ενώ ξανά ο Γάλλος με βολές διαμόρφωσε το 54-56 του δεκαλέπτου.

Άμυνα για… σεμινάριο και “διπλό”!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Μακάμπι έμεινε άποντη και η Φενέρ βρήκε την ευκαιρία να φτάσει στο +8 (54-62, 31’), κρατώντας το ματς στα χέρια της. Η άμυνά της έδωσε ρεσιτέλ, κρατώντας χαμηλά τους γηπεδούχους. Η Μακάμπι δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει και κάπως έτσι ο νικητής είχε κριθεί. Μάλιστα η διαφορά ανέβηκε και στους 10, με το τελικό σκορ να είναι 65-75.