Ολυμπιακός: Καλύτερο φετινό ημίχρονο και δεκάλεπτο κόντρα στη Ζενίτ! (videos)

2020-11-05T18:54:55+00:00 2020-11-05T19:09:44+00:00.

05/Nov/20 18:54

Ο Ολυμπιακός τα πήγε εξαιρετικά στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ζενίτ, δεχόμενος μόνο 27 πόντους!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Η άμυνα πηγαίνει εξαιρετικά για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος στην Ρωσία κόντρα στη Ζενίτ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δέχθηκε μόλις 27 πόντους σε 20′ αγώνα, κάτι που δεν είχε ξαναγίνει φέτος, παρά το τρομερό ξεκίνημα του Όστιν Χόλινς (4/5 τρίποντα).

Συγκεκριμένα, οι 33 πόντοι της Αρμάνι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα του ΣΕΦ για την 3η αγωνιστική (νίκη με 86-75) ήταν η καλύτερη αμυντική επίδοση των ”ερυθρολεύκων” φέτος, την ώρα που στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι σκόραραν μόλις 7 πόντους, ”ξεπερνώντας” τους 11 που είχε η Ζαλγκίρις στη 2η περίοδο στη πρεμιέρα της σεζόν στο Φάληρο (ήττα με 67-68).

Το σχήμα με τους Σάσα Βεζένκοφ και Γιώργο Πρίντεζη στο ”4” και ”5” αντίστοιχα έκανε την διαφορά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος από το 22-19 βρέθηκαν στο 27-41 με επιμέρους 5-22.

Όλα αυτά, την ώρα που ο Άαρον Χάρισον αποχώρησε τραυματίας στο 15′, μετά από μία σύγκρουση με τον Αρτούρας Γκουντάιτις σε διεκδίκηση ριμπάουντ.