Ζαλγκίρις – Ρεάλ 90-93: “Βασίλισσα” στο Κάουνας με Καμπάτσο & Ταβάρες! (videos)

2020-11-06T20:54:14+00:00 2020-11-06T21:40:13+00:00.

06/Nov/20 20:54

Το πρώτο της φετινό διπλό στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζοντας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 93-88 χάρη στο δίδυμο των Ταβάρες και Καμπάτσο.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σε μία σπουδαία βραδιά για τους Καμπάτσο και Ταβάρες όπου σκόραραν κατα… ριπάς στο 4ο δεκάλεπτο κατάφερε να “δραπετεύσει” από το Κάουνας κερδίζοντας την Ζαλγκίρις με 93-90 στο φινάλε!

Πλέον η “Βασίλισσα” ανέβηκε στο 3-4 και πλησιάζει την οκτάδα, ενώ η Ζαλγκίρις έπεσε στο 5-2 και άφησε μόνη πρώτη την Μπαρτσελόνα.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα…

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 8-8 (στο 3′), όμως η Ρεάλ με ένα επιμέρους σκορ 10-3 προηγήθηκε με +7 (18-11 στο 8′) και έδειξε από νωρίς πόσο ήθελε την νίκη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ υψηλό και ισπανικό προβάδισμα με 32-24!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Λιθουανοί αντέδρασαν με την σειρά τους και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-2 ανέτρεψαν σε 36-34 (στο 15′), ενώ ο Ρούμπιτ είχε 10 πόντους και ο Ουόλκαπ ήδη 8 πόντους και 5 ασίστ. Η “Βασίλισσα” δεν έπαιζε καθόλου καλά και είδε το σκορ να γίνεται 46-41 στο 18′, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 54-48.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας είχε παρόμοια εικόνα με το δεύτερο δεκάλεπτο αφού η Ζαλγκίρις ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ και μάλιστα βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +9 (66-57 στο 25΄). Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (71-61 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την Ρεάλ να μειώνει σε 73-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η “Βασίλισσα” έδειξε την κλάση της και με γρήγορο επιμέρους σκορ 11-2 όχι απλά ισοφάρισε γρήγορα σε 75-75 αλλά έκανε και την ανατροπή στο 33′ με τρίποντο του Γιουλ.

3‘ λεπτά πριν το φινάλε η Ζαλγκίρις έγινε το φαβορί αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 86-81, αλλά ο Ταβάρες φτάνοντας τους 20 πόντους και οι Ισπανοί με 6-0 σερί πέρασαν μπροστά και έκαναν “θρίλερ” τον αγώνα. Ξανά ο σπουδαίος Ταβάρες με 2/2 βολές έκανε το σκορ 89-86 και στο φινάλε η Ρεάλ πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 93-90.

Που κρίθηκε: Στο 37′ λεπτό του αγώνα η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά με 86-81 όμως ο Ταβάρες και η Ρεάλ με 8-0 σερί “έκλεψαν” το διπλό κάνοντας το σκορ 89-86.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ταβάρες είχε 22 πόντους με 9/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ και έκανε ρεκόρ καριέρας με 34 βαθμούς στο ranking, ενώ ο Καμπάτσο είχε 19 πόντους, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 54-48, 73-67, 90-93