Νέντοβιτς: “Μπορούσαμε περισσότερα, μου άρεσε το μαχητικό πνεύμα μας” (videos)

2020-11-06T23:41:43+00:00 2020-11-06T23:43:18+00:00.

06/Nov/20 23:41

nedovic_cska

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σχολίασε πως ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε κερδίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όμως κρατάει το μαχητικό πνεύμα της ομάδας του, ενόψει συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τις λύσεις κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και στο τέλος ”λύγισε” με 83-89, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ των ”πράσινων” με 19 πόντους (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 ελεύθερες βολές) 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος σε 28:30′, με τον Σέρβο γκαρντ να είναι όλα τα λεφτά στην 2η περίοδο, όταν η ομάδα του βρέθηκε στο -18 (31-49).

Μέτρησε 14 πόντους από τους 18 συνολικά του Παναθηναϊκού από το 10′ μέχρι το 20′, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, μένοντας στους 3 στο 2ο ημίχρονο.

Ο ίδιος στάθηκε στην ατομική του απόδοση, ξεκαθάρισε πως θα μπορούσε να είχε έρθει και η νίκη, αν δεν υπήρχαν κάποιες λεπτομέρειες, ενώ υπογράμμισε και το μαχητικό πνεύμα του ίδιου και των συμπαικτών του.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Η ΤΣΣΚΑ είχε τις απαντήσεις, με δεύτερες ευκαιρίες, με μεγάλα σουτ, είναι κρίμα για την ήττα, μπορούσαμε περισσότερα, κάποια αμυντικά λάθη κόστισαν, η ΤΣΣΚΑ είναι σπουδαία ομάδα, πρέπει να συνεχίσουμε την ίδια δουλειά, μου άρεσε το μαχητικό πνεύμα που επιδείξαμε, οφείλουμε να συνεχίσουμε.

Έχει ατομική ποιότητα, από το πουθενά έβρισκαν πόντους, όπως ο Κλάιμπερν πχ, πρέπει να γνωρίζουμε ποιοι είμαστε, για να δυσκολεύουμε τέτοιες ομάδες πρέπει να γίνουμε ακόμη πιο δυνατοί.

Σε κάθε ματς πρέπει να είμαι έτοιμος για μάχη. Είναι ωραία να βρίσκεις ρυθμό, στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερα να βρω τα καλά σουτ, η ΤΣΣΚΑ έχει μεγάλα κορμιά και μου έκρυβαν τη θέα».